Atopowe zapalenie skóry (AZS) – przyczyny, objawy, leczenie

Rozmaitości

Przyczyny i objawy Atopowego Zapalenia Skóry

 

Skóra osób chorych na AZS różni się znacznie budową od tej, występującej u osób zdrowych. Komórki naskórka nie dojrzewają w pełni, w skórze brakuje tłuszczy międzykomórkowych, odpowiadających za właściwe spajanie komórek i związków odpowiadających za utrzymanie właściwej ilości wody. Skutkiem tego skóra atopowa nie spełnia swojej podstawowej funkcji: nie stanowi bariery pomiędzy organizmem a środowiskiem zewnętrznym: z jednej strony słabo chroni ciało przed parowaniem wody, a z drugiej – łatwiej przepuszcza różnego rodzaju drobnoustroje oraz zanieczyszczenia z otoczenia, w tym związki będące alergenami. Skóra atopowa jest napięta i nadwrażliwa, sucha i mało elastyczna, a nieprzyjemne objawy potęguje dodatkowo nieustający świąd, który wywołuje chęć trudnego do opanowania drapania i postępującego za nim dodatkowego zakażenia skóry.

 

Postępowanie w AZS

 

Atopowe zapalenie skóry leczy się objawowo. Podstawą jest codzienna pielęgnacja z użyciem różnego rodzaju dermokosmetyków, wolnych od detergentów mydeł oraz emolientów wytwarzanych z myślą o nawilżeniu chorej skóry i uzupełnieniu niezbędnych związków tłuszczowych. Najlepiej stosować je zarówno bezpośrednio po kąpieli, jak i w ciągu dnia. Dzięki temu odtwarza się funkcję barierową skóry. W zaostrzonych stanach zapalnych AZS konieczne jest stosowanie specjalnych, bardzo tłustych maści recepturowych, często wzbogaconych o związki sterydowe pozwalające na szybkie uporanie się ze stanem zapalnym skóry. Jeśli lekarstwo zawiera steryd, warto poprosić lekarza o pisemny, dokładny plan leczenia. W przypadku silnych stanów zapalnych stosowane bywają sterydy doustne, jednak ich podawanie może nieść za sobą liczne skutki uboczne. Bezpieczniejszą alternatywą są aplikowane na skórę leki bezpośrednio wpływające na system odpornościowy (immunosupresyjne lub immunomodulujące), jednak zaleca się ich stosowanie dopiero u dzieci powyżej drugiego roku życia. Dorośli mogą być dodatkowo poddawani fototerapii. W celu łagodzenia świądu podaje się często leki antyhistaminowe.

 

Inną grupą leków, często stosowaną w AZS są antybiotyki doustne lub aplikowane w formie miejscowo działających maści, które podaje się w bakteryjnych zakażeniach wrażliwej skóry.

 

Oprócz atopowego zapalenia skóry, dzieciom często dokuczają także alergie pokarmowe, np. nietolerancja laktozy, o której więcej można przeczytać tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.