Cegła na ścianie – dekoracyjny strzał w dziesiątkę

Rozmaitości

Kto nie marzy o ozdobnej cegle w mieszkaniu? Jesteś szczęściarzem jeśli posiadasz mieszkanie w starej kamienicy – piękna cegła tylko czeka na odkrycie spod tynku i oczyszczenie naturalnej struktury. Jeśli jednak masz mieszkanie w nowym budownictwie będziesz musiał się bardziej natrudzić. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie by zamontować płytki dekoracyjne imitujące naturalny kamień.

Gdzie zastosować?

Ceglane i kamienne ściany ściany są w ostatnim czasie na tyle modne, że przerobiono już chyba wszystkie możliwe jej zastosowania. Tak naprawdę nie ma żadnych wytycznych co do pomieszczeń i miejsc gdzie możesz zastosować ten rodzaj dekoracji ściennej, a gdzie nie. Odpowiednio dobrane płytki czy materiał cegłopodobny będzie wyglądał i pasował równie dobrze w łazience, przedpokoju, kuchni czy sypialni. To od Ciebie zależy w jakim pomieszczeniu chcesz się cieszyć tą ozdobą. Jedyne o czym należy pamiętać to o umiarze. Lepiej będzie wyglądać jedna ściana lub fragment pomieszczenia wyłożony płytkami czy kamieniem dekoracyjnym niż całe wnętrze.

Nie należy też zapominać o reszcie wystroju – całość musi stanowić spójną aranżację i nie gryźć się z fakturą ściany.

Jaką cegłę wybrać?

Decydując się na cegły dekoracyjne musimy najpierw zastanowić się nad efektem jaki chcemy uzyskać, charakterem pomieszczenia, w którym mają się znaleźć, oraz materiałem, z którego będą wykonane. Ważnym aspektem jest również cena – jeśli decydujesz się na naturalny kamień musisz automatycznie liczyć się z wyższym kosztem. Imitacje kamienia będą znacząco tańsze ale zarazem nie tak dekoracyjne jak naturalne materiały. Produkty kamieniopodobne i imitujące cegłę są zazwyczaj wykonane z gipsu, cementu barwionego czy klinkieru.

 

Te ostatnie sprawdzą się lepiej np. w łazience, ze względu na panującą tam wilgoć, a płytki gipsowe z powodzeniem będą ozdabiać salon. Warto dokładnie rozeznać się w dostępnych na rynku materiałach i ich właściwościach zanim zakupisz produkty do konkretnego pomieszczenia.

Jak zaaranżować wnętrze?

Wybór koloru, wymiarów czy faktury ozdobnych płytek to już sprawa indywidualna. Jeśli podobają Ci się rustykalne wnętrza i naturalne materiały na pewno najlepszym wyborem będzie produkt wyglądający jak klasyczna czerwona cegła. W nowoczesnych wnętrzach doskonale wyglądają płytki kamieniopodobne w odcieniach szarości jak grafit czy antracyt. Możesz też postawić na kilka barw mieszając parę kolorów kamieni w oryginalną mozaikę. Bardzo popularne są też gładkie klinkiery w chłodnych barwach bieli czy czerni.

 

Najbardziej neutralne i będą kamienie oraz płytki w kolorach beżu czy écru. Dobór materiałów z oczywistych powodów musi być zależny od tego w jakim klimacie planujesz urządzić wnętrze Twojego mieszkania. Pamiętaj, że tego typu ściany są ozdobą samą w sobie – nie warto więc przytłaczać ich dodatkowymi dekoracjami. Lepszym rozwiązaniem jest podkreślenie oryginalnej struktury ściany odpowiednim oświetleniem, np. specjalnymi taśmami LED.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.