Jak dobierać listwy przypodłogowe do podłogi, drzwi i stylu wnętrza?

Dom i ogród

Montaż listew podłogowych to jedna z ostatnich prac wykończeniowych w nowym mieszkaniu. Ich wybór dobrze jednak przeprowadzić odpowiednio wcześniej, by znaleźć model odpowiedni do innych elementów wnętrza, jak podłoga oraz drzwi. Na jakie listwy się zdecydować?

Listwy w kolorze podłogi

Osoby, które decydują się na drewniane podłogi, powinny wybrać listwy przypodłogowe o podobnej kolorystyce i wzorze. Współcześnie paleta dostępnych barw jest tak duża, że każdy bez trudności znajdzie właściwy model. Należy jednak pamiętać, że barwa podłogi nie powinna z kolei znacząco odbiegać od tej, którą posiadają drzwi. Tego problemu nie mają posiadacze mieszkań urządzonych w stylu klasycznym. Ci, bez względu na rodzaj podłogi, wybierają przeważnie białe, lakierowane listwy dekoracyjne. Mimo tradycyjnej formy, wyposażone są we wszystkie nowoczesne rozwiązania, które czynią je wilgocioodpornymi i łatwymi w montażu (oraz demontażu). Jeszcze łatwiej będą miały osoby, które zdecydują się na listwy metalowe. Kolor ani rodzaj podłogi nie mają w takiej sytuacji większego znaczenia. To rozwiązanie najlepiej będzie wyglądać w pomieszczeniach urządzonych w nowoczesnym, skandynawskim lub loftowym stylu. Spotkamy się także z nim w biurach, recepcjach czy urzędach.

Zobacz również: Jak wybrać podłogę do biura?

Drewniane listwy cokołowe

Mimo rozwoju technologii i materiałoznawstwa, najczęściej wybierane listwy przypodłogowe to wciąż te wykonane z drewna. Współcześnie do ich produkcji wykorzystuje się zręby drzewne, dzięki czemu proces i ostateczna cena takich listew jest dużo niższa niż przed laty. Materiał, który się z nich uzyskuje, to popularny MDF, czyli płyta pilśniowa średniej gęstości, szeroko wykorzystywana w sektorze meblowym. Jej atutem nie jest tylko cena, ale również duża elastyczność oraz solidność wykonania.

Dzięki specjalnym żłobieniom po wewnętrznej stronie, można je montować z wykorzystaniem specjalnych klipsów. Takie rozwiązanie pomaga na szybki demontaż w przypadku malowania czy wymiany podłogi. Mimo że są wykonane z drewna, specjalna powłoka oraz dodatki sprawiają, że nie nasiąkają one wodą, a dzięki temu nie puchną i nie pękają w przypadku zalania. By dodatkowo zabezpieczyć je przed działaniem wilgoci, można zdecydować się na instalację specjalnej silikonowej uszczelki.

Zobacz również boazerię na parkiet.pl.

Listwy podświetlane

Alternatywą dla klasycznych listew cokołowych są nowoczesne listwy z wmontowanymi diodami LED. Podświetlenie najlepiej sprawdza się w niedużych wnętrzach, w których każdy fragment przestrzeni użytkowej jest na wagę złota. Świetnie sprawdzają się również na korytarzach i przy schodach, szczególnie gdy część domowników wraca do domu późną porą. Emitowane przez nie światło wystarczy, by oświetlić im drogę, bez konieczności zapalania głównego źródła, które postawiłoby na nogi cały dom. Listwy LED-owe znajdują również zastosowanie w sypialni. Decydują się na nie osoby, którym nie potrafią zasnąć w warunkach całkowitej ciemności, a jednocześnie szukają rozwiązania energoszczędnego i nie uderzającego po kieszeni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.