Dyscyplinowanie pieszych i rowerzystów

Paragraf

W dzień szydłowieccy policjanci prowadzili kontrolne działania pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Natomiast w porze wieczorowo-nocnej, nie tylko „dyscyplinowali” pieszych, ale zachęcali ich także do noszenia elementów odblaskowych.

Pośpiech, przebieganie przez jezdnię…

– Nie zawsze oświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawiają, że może dochodzić do wypadków. Pośpiech, przebieganie przez jezdnię, wchodzenie bez zastanowienia na przejście dla pieszych, to wyjątkowo nieodpowiedzialne zachowania, które mogą doprowadzić do ciężkich obrażeń ciała bądź nawet do śmierci pieszego – podkreśla st. sierż. Marlena Skórkiewicz, rzeczniczka prasowa Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu.

Przechodzenie na czerwonym świetle

– Podczas poniedziałkowej akcji nasi policjanci ujawnili 12 wykroczeń popełnionych przez pieszych. Trzy spośród nich, to całkowite zlekceważenie przez pieszych sygnalizacji świetlnej i przechodzenie przez jezdnię na czerwonym świetle. Kolejne dwa przypadki drogowych wykroczeń popełnionych przez niechronionych uczestników ruchu drogowego, dotyczą braku elementów odblaskowych w porze wieczorowo-nocnej, na drogach w obszarze niezabudowanym. Pozostałe pięć wykroczeń, to przechodzenie pieszych przez drogi w miejscach niedozwolonych oraz chodzenie po niewłaściwej stronie jezdni – poinformował TYGODNIK Marek Gawin, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego szydłowieckiej komendy.

Siedmiu ukaranych mandatami

Siedmiu pieszych sprawców wykroczeń policjanci ukarali mandatami. Jeden spośród pieszych odmówił przyjęcia mandatu, dlatego wobec niego skierowano wniosek do sądu. Ponadto cztery skontrolowane osoby, które popełniły mniej drastyczne, drogowe wykroczenia zostały przez funkcjonariuszy KPP pouczone.

– Zasadniczym celem tych systematycznych, wzmożonych działań naszych policjantów, prowadzonych w ramach dyscyplinowania niechronionych uczestników ruchu drogowego (NURD) jest poprawa bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ruchu drogowego, a w szczególności pieszych i rowerzystów – wyjaśnił Marek Gawin.

 Widoczny na drodze – bezpieczny po zmroku

– Dotyczy to również cyklicznych, policyjnych działań prowadzonych przez naszych funkcjonariuszy podczas akcji „Widoczny na drodze – bezpieczny po zmroku”. Właśnie poprzez takie działania, chcemy skutecznie zachęcać niechronionych użytkowników dróg do tego, by korzystali z elementów odblaskowych, które realnie i bezpośrednio przyczyniają się do poprawy naszego bezpieczeństwa na drodze – podkreśla naczelnik szydłowieckiej „drogówki”.

(Max.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.