Ekologiczna ofensywa – słońce ogrzeje

flash Gorące tematy Szydłowiec

Na to ekologiczne przedsięwzięcie z funduszy pomocowych Unii Europejskiej pozyskano ponad 7,8 mln złotych. Czerpiące energię ze słońca fotowoltaiczne ogniwa, wytwarzać będą energię elektryczną i ogrzewać mieszkania w gminach naszego powiatu i budynki użyteczności publicznej.

To duże proekologiczne przedsięwzięcie, którego realizacja rozpoczęła się na terenie naszego powiatu, to efekt wspólnego projektu czterech gmin. Projekt „Dostawa i montaż instalacji odnawialnych źródeł energii na budynkach w gminach Jastrząb, Mirów, Chlewiska, Orońsko oraz na budynkach użyteczności publicznej powiatu szydłowieckiego”, będzie współfinansowany z funduszy unijnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014 – 2020.

Odbyły się już spotkania informacyjne, dotyczące montażu paneli fotowoltaicznych. Uczestniczyli w nich mieszkańcy, którzy zdecydowali się uczestniczyć w tym projekcie i zainstalować na swoich domach czy też budynkach gospodarczych te „słoneczne ogniwa”, które dostarczać im będą ekologiczną energię. A bardziej szczegółowych wyjaśnień, wszystkim zainteresowanym udzielają przedstawiciele firmy Flexipower Group, która jest wykonawcą fotowoltaiki. Instalacją kolektorów słonecznych zajmie się firma Ergo-Ekologia z Warszawy, a pomp cieplnych Romotex z okolic Nałęczowa. Realizacja całego projektu , przewidziana jest do końca br.

– Są już listy mieszkańców, którzy zdecydowali się na instalację fotowoltaicznych urządzeń. Zainteresowanie jest duże.Wyłoniony został wykonawca, który będzie montował fotowoltaiczne ogniwa . Jest to dobra i sprawdzona firma z pod Łodzi. Zapewniają, że jeszcze w czerwcu zaczną, a skończą najprawdopodobniej we wrześniu br. – informował Andrzej Bracha, wójt gminy Jastrząb, która jest liderem tego ekologicznego projektu.

Ci, którzy zdecydowali się na skorzystanie z fotowoltaicznej oferty, mogą liczyć na 80-procentowe dofinansowanie. Wkład własny mieszkańca, to 20 proc. kosztów, plus 8 proc. podatku VAT. Koszt fotowoltaicznych instalacji (w zależności czy będzie to 3 kW czy też 5 kW), wynosi od około 12,1 tys. złotych do 17,2 tys. zł. A całkowity koszt dla mieszkańca, to odpowiednio ok. 3,5 – 4,8 tys. zł.

Z zapewnień inicjatorów fotowoltaicznego, ekologicznego przedsięwzięcia wynika, że ta inwestycja „zwróci się” w ciągu około dwóch lat… „Żywotność” dobrej jakości fotowoltaicznych instalacji szacuje się na 10 – 15 lat.

(Max.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.