Ekologiczna ofensywa – słońce ogrzeje

flash Gorące tematy Rozmaitości

Na to ekologiczne przedsięwzięcie z funduszy pomocowych Unii Europejskiej pozyskano ponad 7,8 mln złotych. Czerpiące energię ze słońca fotowoltaiczne ogniwa, wytwarzać będą energię elektryczną i ogrzewać mieszkania w gminach naszego powiatu i budynki użyteczności publicznej.

To duże proekologiczne przedsięwzięcie, którego realizacja rozpoczęła się na terenie naszego powiatu, to efekt wspólnego projektu czterech gmin. Projekt „Dostawa i montaż instalacji odnawialnych źródeł energii na budynkach w gminach Jastrząb, Mirów, Chlewiska, Orońsko oraz na budynkach użyteczności publicznej powiatu szydłowieckiego”, będzie współfinansowany z funduszy unijnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014 – 2020.

Odbyły się już spotkania informacyjne, dotyczące montażu paneli fotowoltaicznych. Uczestniczyli w nich mieszkańcy, którzy zdecydowali się uczestniczyć w tym projekcie i zainstalować na swoich domach czy też budynkach gospodarczych te „słoneczne ogniwa”, które dostarczać im będą ekologiczną energię. A bardziej szczegółowych wyjaśnień, wszystkim zainteresowanym udzielają przedstawiciele firmy Flexipower Group, która jest wykonawcą fotowoltaiki. Instalacją kolektorów słonecznych zajmie się firma Ergo-Ekologia z Warszawy, a pomp cieplnych Romotex z okolic Nałęczowa. Realizacja całego projektu , przewidziana jest do końca br.

– Są już listy mieszkańców, którzy zdecydowali się na instalację fotowoltaicznych urządzeń. Zainteresowanie jest duże.Wyłoniony został wykonawca, który będzie montował fotowoltaiczne ogniwa . Jest to dobra i sprawdzona firma z pod Łodzi. Zapewniają, że jeszcze w czerwcu zaczną, a skończą najprawdopodobniej we wrześniu br. – informował Andrzej Bracha, wójt gminy Jastrząb, która jest liderem tego ekologicznego projektu.

Ci, którzy zdecydowali się na skorzystanie z fotowoltaicznej oferty, mogą liczyć na 80-procentowe dofinansowanie. Wkład własny mieszkańca, to 20 proc. kosztów, plus 8 proc. podatku VAT. Koszt fotowoltaicznych instalacji (w zależności czy będzie to 3 kW czy też 5 kW), wynosi od około 12,1 tys. złotych do 17,2 tys. zł. A całkowity koszt dla mieszkańca, to odpowiednio ok. 3,5 – 4,8 tys. zł.

Z zapewnień inicjatorów fotowoltaicznego, ekologicznego przedsięwzięcia wynika, że ta inwestycja „zwróci się” w ciągu około dwóch lat… „Żywotność” dobrej jakości fotowoltaicznych instalacji szacuje się na 10 – 15 lat.

Cieszy nas dbałość mieszkańców o ekologię

Andrzej Bracha, wójt gminy Jastrząb, który lideruje fotowoltaicznemu projektowi. – W maju w gminach Jastrząb, Mirów, Chlewiska i Orońsko odbyły się spotkania informacyjno – organizacyjne w ramach realizacji Projektu dotyczącego odnawialnych źródeł energii.

Mieszkańcy, którzy biorą udział w tym projektowym przedsięwzięciu, wysłuchali przedstawicieli firmy Flexipower group, która będzie realizować zadanie dotyczące montażu paneli fotowoltaicznych.

Cieszy nas, że tak wiele osób z wszystkich, wcześniej wymienionych gmin, chce wziąć udział w projekcie, co pokazała frekwencja na tych spotkaniach. Cieszy nas również zainteresowanie mieszkańców i nasz wspólny wpływ na rozwój gmin i dbałość o ekologię.

Podczas prezentacji przedstawicieli wspomnianej firmy, wszyscy zainteresowani mieli okazję poznać techniczne wymogi i parametry paneli fotowoltaicznych oraz kolejne etapy postępowania, w przypadku montażu ich na nieruchomościach. Ważne jest, by kierować się wytycznymi, a w razie wątpliwości kontaktować się z wykonawcą, bądź też Urzędem Gminy w poszczególnej gminie.

Odnawialne źródła energii

Dzięki unijnemu wsparciu powstaną aż 452 instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii.

W ramach projektu zaplanowano montaż 347 instalacji fotowoltaicznych do produkcji energii elektrycznej, 43 sztuk kolektorów słonecznych do podgrzewania wody oraz 36 sztuk pomp ciepła do m.in. zasilania centralnego ogrzewania.

Instalacje zlokalizowane zostaną na dachach budynków mieszkalnych, gospodarczych, a także instytucji samorządowych. Ponadto unijne dofinansowanie pozwoli na wymianę 26 kotłów zasilanych paliwem tradycyjnym na zasilane biomasą. Infrastruktura do produkcji i dystrybucji prądu oraz ciepła powstanie w gminach Jastrząb, Mirów, Chlewiska, Orońsko oraz w budynkach użyteczności publicznej powiatu szydłowieckiego – poinformowano po podpisaniu umowy … przez Rafała Rajkowskiego, członka Zarządu Województwa Mazowieckiego i lidera projektowe, gminnej grupy Andrzeja Brachę, wójta gminy Jastrząb.

Całkowita wartość projektu: 9 849 055,00 zł.

Kwota dofinansowania: 7 879 244,00 zł.

(Max.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.