Etnograficzne zasługi Sobieskich

flash Szydłowiec

Na prelekcję, dotyczącą naukowej działalności małżeństwa Jadwigi i Marian Sobieskich zaprasza szydłowieckie muzeum. Nie tylko o etnofonograficznym dorobku tej pary naukowców opowie Jacek Jackowski z Instytutu Sztuki PAN.

Jadwiga i Marian Sobiescy mają duże zasługi „w zachowywania dorobku kulturowego, a w szczególności zapisywania i gromadzenia polskiej muzyki ludowej”. Warto również przypomnieć, że Jadwiga Pietruszyńska – Sobieska ma duże zasługi w powstaniu obecnego MLIM. – Czynnie uczestniczyła w procesie tworzenia tego muzeum. Wraz z dr Janem Stęszewskim, opracowała pierwszy scenariusz wystawy stałej. Jej wiedza i kontakty z twórcami ludowymi pomogły szydłowieckiemu muzeum pozyskać cenne i ciekawe eksponaty – podkreślają przedstawiciele MLIM.

– Już jako studenci Katedry Muzykologii Uniwersytetu Poznańskiego, Jadwiga i Marian Sobiescy uczestniczyli w pracach badawczych na terenie Wielkopolski i w rezultacie w tworzeniu archiwum nagrań, których początkowo dokonywano za pomocą fonografu – poinformowali przedstawiciele Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.

Niestety, te przedwojenne nagrania, zgromadzone w Regionalnym Archiwum Fonograficznym uległy w czasie okupacji zaginięciu lub zniszczeniu. Po II wojnie światowej kontynuowali swoje prace badawcze i dokumentacyjne Sobiescy rozpoczęli dopiero po wojnie.

O znaczeniu powojennej Akcji Zbierania Folkloru Muzycznego (AZFM), działalności Jadwigi i Marian Sobieskich i współczesnym rozumieniu kontynuacji ich dzieła opowie dr Jacek Jackowski, kierownik Zbiorów Fonograficznych Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Prelekcja pt. „Jadwiga i Marian Sobiescy i ich rola w tworzeniu zasobu źródeł etnofonograficznych dla polskiej nauki i kultury” odbędzie się 22 listopada (czwartek) w szydłowieckim zamku (w Komnacie Rycerskiej – sala wystaw czasowych), początek o godz. 18, wstęp wolny.

– Prelekcja poświęcona będzie Jadwidze i Marianowi Sobieskim – bohaterom aktualnie prezentowanej muzealnej wystawy czasowej „Sobiescy-zachowane w dźwiękach” – etnografom, których działalność ma ogromne znaczenie dla polskiej etnografii muzycznej. Podczas spotkania odbędzie się również promocja wydawnictwa multimedialnego „Sobiescy-zachowane w dźwiękach”, pod. redakcją dyrektorki szydłowieckiego muzeum Anety Oborny – poinformowali organizatorzy czwartkowego spotkania.

Akcja Zbierania Folkloru Muzycznego

Bezprecedensowym wydarzeniem, o ogromnym znaczeniu dla polskich zbiorów etnofonograficznych była ogólnopolska Akcja Zbierania Folkloru Muzycznego, prowadzona w latach 1950-1954.

Była to zorganizowana przez Państwowy Instytut Sztuki, przy technicznej współpracy Polskiego Radia, akcja prowadzona na terenie całego kraju przez siedem ekip badawczych. W późniejszym czasie akcji o tak ogromnej skali i zasięgu już nigdy nie powtórzono.

(Max.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.