Grypa, agresywne psy i borelioza

Rozmaitości Szydłowiec

Profilaktyka w zakresie chorób zakaźnych, kontrola żywności i promocja zdrowia, to najważniejsze zdania „Sanepid-u”. Prozdrowotne działania prowadzone są m.in. w szkołach na terenie naszego powiatu i w placówkach służby zdrowia.

– Zapobieganie rozpowszechnianiu się chorób zakaźnych, to przede wszystkim szeroko rozumiana profilaktyka. Jej zakres obejmują m.in. prowadzone przez naszych pracowników kontrole żywności (jej produkcji i przygotowania do spożycia w placówkach żywienia zbiorowego – lokalach gastronomicznych, stołówkach itp.) i wody przeznaczonej do spożycia. Ponadto pod względem sanitarnym kontrolujemy także m.in. placówki edukacyjne, wychowawcze i opiekuńcze. Należy podkreślić, że jeśli chodzi o „zdrowotne ryzyko”, to obecnie największym zagrożeniem nie są jak w latach 70. czy 80 ubiegłego wieku choroby zakaźne, ale choroby cywilizacyjne – na które zapracowujemy sobie własnym stylem życia (m.in. przez niewłaściwe odżywianie, brak aktywności fizycznej czy też palenie tytoniu) – podkreśla dyrektorka szydłowieckiego „Sanepidu”, Elżbieta Pawlak.

Redakcja. – Czy zbiorowe zatrucia pokarmowe, to nadal nie tylko letnie, weselno-cukierniane ryzyko?…

Elżbieta Pawlak, dyrektorka Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szydłowcu. – W minionym roku nie odnotowaliśmy przypadków zbiorowych zatruć pokarmowych, nie było takich „chorobowych ognisk” na terenie naszego powiatu. Ale na podstawie informacji z placówek ochrony zdrowia, wiemy że przypadki zakażeń jelitowych zdarzają się na naszym terenie. Dotyczy to salmonelli i „rotawirusowych” przypadków. W ubiegłym roku dolegliwości, związanych z salmonellą było 12 przypadków, a rok wcześniej 8.

– Bardzo pozytywnym symptomem jest przede wszystkim fakt, że w ostatnim czasie nie ma zatruć na imprezach zbiorowych, zwłaszcza na przyjęciach weselnych. Zasługą tego, oprócz przestrzegania zasad higieny, przy przygotowywaniu potraw, jest również zdecydowanie lepsze wyposażenie lokali gastronomicznych, czy też innych obiektów, w których organizowane są tego typy imprezy.

   Redakcja. – Co jest nowym i wzrastającym zdrowotnym zagrożeniem na terenie szydłowieckiego powiatu?

Elżbieta Pawlak Mamy więcej przypadków boreliozy. W stosunku do lat poprzednich odnotowujemy więcej zachorowań na tę „odkleszczową” przypadłość. Wynika to m.in. z większej świadomości pacjentów, którzy coraz częściej po ukąszeniu przez kleszcza, zgłaszają się po pomoc lekarską. Nasz „Sanepid” również, zwłaszcza latem otrzymuje więcej zgłoszeń, dotyczących podejrzeń tej chorobny, niż w latach poprzednich. Potwierdzonych przypadków boleriozy w roku ubiegłym było 7.

  Redakcja. -A co jest najbardziej zaskakujące, w ostatnich „sanepidowskich” statystykach?…

Elżbieta Pawlak. – Wzrostowe tendencje, które dotyczą pokąszeń przez zwierzęta. W stosunku do okresu sprzed kilku ostatnich lat, jest ich zdecydowanie więcej. Wynika to m.in. z większej ilości biegających psów, nie tylko w Szydłowcu ale również na terenie okolicznych gmin. I dotyczy to nie tylko tych bezpańskich, szczekających czworonogów. Wspomnianą, wzrostową tendencję potwierdzają również nasze ostatnie statystyki. W 2016 roku, odnotowano 39 takich przypadków, natomiast w roku minionym było ich 42. Pocieszającym jest jedynie fakt, że te gryzące coraz częściej psy są w zdecydowanej większości szczepione przeciwko wściekliźnie. Ciekawostką jest to, że sprawcami tych zwierzęcych pogryzień były nie tylko psy. Sporadyczne przypadki dotyczyły także pokąsania przez – szczura, kota i nietoperza.

Redakcja. – A czy wzrost szczepieniowych tendencji, w sposób znaczący wpływa na spadek sezonowych zachorowań na grypę?

Elżbieta Pawlak. – Więcej osób, które decydują się na te szczepienia, to z pewnością trend bardzo pozytywny. Ale niestety faktem jest, że grypowe zachorowania, to również tendencje wzrostowe… W 2016 roku było ich 21.639. Natomiast w minionym roku, ilość zachorowań na grypę (w tym zachorowania grypopodobne), to – 23.329 przypadków. Poza przestrzeganiem podstawowych zasad higieny, aby nie zarazić się „grypowymi wirusami”, lekarze zalecają skorzystanie odpowiednio wcześniej z przeciwgrypowego szczepienia.

 

 

 

Not. – (Max.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.