Grypowa fala nadchodzi…

flash Gorące tematy Mirów

Niestety, sprawdzają się grypowe przewidywania szydłowieckiego „Sanepid-u”. W placówkach służby zdrowia na terenie naszego powiatu, w ostatnich tygodniach – odnotowuje się zwiększoną ilość grypowych i grypopodobnych przypadków.
Podobnie jak w latach ubiegłych, razem z powolnym odchodzeniem zimowych temperatur, coraz raźniejszymi krokami – nadchodzi nie tylko przeziębieniowy, ale również grypowy sezon. Potwierdzają to dane, przekazywane do służb „Sanepid-u” w cotygodniowych meldunkach.

W styczniu br. przypadków grypy i zachorowań grypopodobnych odnotowano mniej (było to 2778 przypadków) niż w roku 2017 (zachorowało 3871 osób). Ale już w lutym było ich zdecydowanie więcej, niż w tym samym czasie przed rokiem. Świadczą o tym, meldunki z wszystkich zdrowotnych placówek: – luty 2018 r. –  4143 przypadki zachorowań, luty 2017 r. –  2697. Podobnie zapowiadał się marzec – w pierwszych dwóch tygodniach odnotowano 1856 przypadków, a w roku ubiegłym w podobnym okresie było ich – 943.

– Analizując te dane należy stwierdzić, że sprawdzają się przewidywania specjalistów epidemiologów, co do obecnego sezonu grypowego. W lutym informowałam, że jesteśmy przed szczytem zachorowań na grypę. Czy już mamy z nim do czynienia?… Trudno powiedzieć, chociaż pogoda, z jaką mamy do czynienia – marcowa plucha i zimno – może sprzyjać dalszym zachorowaniom. Dlatego pamiętajmy o profilaktyce – przestrzegajmy zasad higieny, pozostańmy w domu w przypadku zachorowania. Ponadto warto również wiedzieć, że szczepić przeciwko grypie możemy się w każdym momencie grypowego sezonu – podkreśla Elżbieta Pawlak, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szydłowcu.

 Grypa to ostra choroba wirusowa. Przenosi się drogą kropelkową poprzez kontakt bezpośredni z zakażoną osobą, a także ze skażonymi powierzchniami przedmiotów. Dlatego tak ważne jest, by podczas kaszlu lub kichania zakrywać usta, nos jednorazową chusteczką. Stosowanie odpowiedniej higieny osobistej, to najlepszy sposób ochrony przed grypą, najskuteczniejsza metoda chronienia siebie i innych przed zarażeniem – dodała szefowa szydłowieckiego „Sanepid-u”.

(Max.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.