Komunikacja

Położony w południowej części województwa mazowieckiego Szydłowiec stanowi siedzibę władz powiatu i gminy wiejsko-miejskiej. Krzyżują się tu dwie główne drogi – stanowiąca część trasy europejskiej E77 droga krajowa nr 7 przecina miasto na linii północ-południe, natomiast droga wojewódzka nr 727 (Przysucha – Szydłowiec – Wierzbica) przecina je na linii wschód-zachód. Drogi powiatowe prowadzą do Starachowic, Wąchocka oraz Końskiego. Bardzo dobre połączenie tranzytowe z Lublinem tworzy droga powiatowa łącząca Szydłowiec z Iłżą i Zwoleniem.

Mniej więcej 5 km na wschód od centrum miasta – w miejscowości Sadek – znajduje się stacja kolejowa PKP Szydłowiec. Informacje o dostępnych połączeniach kolejowych, jak również autobusowych zostały zamieszczone na stronie internetowej GoEuro – wyszukiwarka szybko znajduje połączenia, podaje też ceny biletów i przewidywany czas podróży. Pociągi z Szydłowca kursują m.in. do Dęblina, Skarżyska-Kamiennej i Radomia.

Na terenie Szydłowca kursuje kilka linii autobusów obsługiwanych przez prywatnych przewoźników. Firma BP Tours oraz Expressbus organizują przejazdy Kraków – Lublin, firma Muszkieter wozi pasażerów na linii Warszawa – Kielce. Kurs z Warszawy do Jasła zapewnia PKS Jasło, a z Warszawy do Starachowic – PKS Starachowice. Na placu Wolności w centrum Szydłowca znajduje się Dworzec Autobusowy. Autobusy zatrzymują się też niedaleko Dworca – przy ul. Kościuszki naprzeciw siedziby firmy Comes. Kursy z Szydłowca do okolicznych miejscowości (Radom, Wierzbica, Mirówek, Hucisko, Skarżysko-Kamienna) organizują firmy przewozowe Kacperek Bus, Transexpress, Tomko-Bus, Edi-Bus oraz Tofik Bus.

Po stronie wschodniej, za głównymi zabudowaniami, Szydłowiec okrąża wybudowana w latach ‘90 obwodnica, która krzyżuje się z ul. Jastrzębską (droga nr 727) i stanowi fragment drogi ekspresowej S7. Odległość z Szydłowca do Radomia wynosi 29 km, do Warszawy – 131 km, do Krakowa – 164 km, do Gdańska – 465 km, do Szczecina – 653 km, do Wrocławia – 328 km, natomiast do Poznania – 390 km.