Kopalnie czekoladowego krzemienia

flash Okolice

Efekty wykopalisk i badań archeologów z PAN-u zaprezentowano w miejscowej podstawówce.

W Publicznej Szkole Podstawowej w Orońsku odbyła się prezentacja i promocja książki „Orońskie kopalnie krzemienia czekoladowego”. W tej naukowo-popularyzatorskiej publikacji, pod redakcją Katarzyny Kerneder-Gubały przedstawiono wyniki specjalistycznych badań prowadzono na terenie Orońska i pobliskich miejscowości. W tych archeologicznych badaniach specjalistów z Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, nie tylko logistycznie pomagali członkowie lokalnego Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko.

Publikacja w całości poświęcona jest, odkrytym i zbadanym przez naukowców złożom krzemienia czekoladowego w gminie Orońsko.

„Orońskie kopalnie krzemienia czekoladowego. Skarb społeczności epoki kamienia”, to książka nie tylko naukowa, ale również popularyzatorska. Dzięki niej propagowane są walory historyczno-turystyczne orońskiej gminy. Dlatego finansowego wsparcia w jej wydaniu udzieliły lokalne władze samorządowe.

Sprzed ponad 12 tys. lat

Na terenie gminy Orońsko odkryto najstarsze szyby wydobywcze krzemienia czekoladowego, o głębokości ponad 3 metrów.

Zdaniem naukowców pochodzą one sprzed ponad 12 000 lat, a więc z okresu schyłkowego paleolitu – najstarszego okresu dziejów człowieka.

Górnicze narzędzia z krzemienia i kości znaleziono na dnie nowo odkrytych szybów. Wybrane zabytki archeologiczne odnalezione na terenie wykopalisk prowadzonych w gminie Orońsko zaprezentowano w miejscowym CRP, na specjalnie przygotowanej wystawie. Były to m.in. kamienne narzędzia – drapacze do obróbki skór, a także tzw. piki jako narzędzia górnicze.

(Max.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.