Art. promocyjny: Kredyt hipoteczny – finansowanie wkładu własnego

Finanse

Kredyt hipoteczny jest dla wielu młodych osób jednym sposobem, by sfinansować zakup domu lub mieszkania. Często pojawiają się jednak problemy z wkładem własnym, który jest niezbędny, by zaciągnąć kredyt na lokal mieszkalny. Jak sfinansować wkład własny do kredytu hipotecznego? Oto 5 sposobów.

1. Długofalowe oszczędzanie
Pierwszym i jednocześnie najtrudniejszym sposobem sfinansowania wkładu własnego jest oszczędzanie przez co najmniej kilkanaście miesięcy. Banki wymagają samodzielnego sfinansowania minimum 20 procent wartości wybranej nieruchomości. Jeżeli zamierza się kupić mieszkanie, które kosztuje 100000 tysięcy złotych, należy zaoszczędzić co najmniej 20 tysięcy złotych. W przypadku dużych miast, takich jak Warszawa, Wrocław czy Kraków, wkład własny o minimalnej wysokości wynosi nawet 100 tys. złotych.

2. Kredyty gotówkowe
Aby sfinansować wkład własny na zakup mieszkania lub domu, można zdecydować się na kredyty gotówkowe. W ten sposób można pożyczyć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Niestety, ten sposób ma jedną, ogromną wadę – pożyczenie tak wysokiej sumy może skutkować znacznym obniżeniem zdolności kredytowej, przez co zaciągnięcie kredytu hipotecznego stanie się niemożliwe.

3. Pożyczka od rodziny
Wkład własny na mieszkanie lub dom można sfinansować za pomocą pożyczki od rodziny. Taka pożyczka nie obniża zdolności kredytowej, dzięki czemu kredyt hipoteczny uzyskuje się bez trudu. Jeżeli zamierza się skorzystać z tej formy finansowania wkładu własnego, warto pamiętać o spisaniu umowy pożyczki – dzięki niej uniknie się ewentualnych nieporozumień z bliskimi w przyszłości.

4. Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego
Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego jest rozwiązaniem dla osób, które zgromadziły wkład własny o wysokości co najmniej 10 procent wartości nieruchomości. Jeżeli skorzysta się z ubezpieczenie, bank doliczy jego koszt do wysokości rat miesięcznych. Raty będą wyższe, jednak w ten sposób zakupi się wymarzoną nieruchomość nawet kilka lat wcześniej.

5. Zabezpieczenie kredytu na dwóch nieruchomościach
Ustanowienie zabezpieczenia jednego kredytu na dwóch nieruchomościach jest kontrowersyjnym sposobem finansowania wkładu własnego, jednak z pewnością skutecznym. Jeśli jest się właścicielem nieruchomości i zamierza się kupić inną nieruchomość, dokonanie wpisu do hipoteki w dwóch księgach wieczystych niweluje konieczność posiadania dużych oszczędności. Zwykle wartość kredytu jest wtedy niższa niż 80 procent wartości obu nieruchomości, dzięki czemu bank może zgodnie z prawem odstąpić od wymagania wpłacenia wkładu własnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.