Jak mądrze pożyczać pieniądze?

Finanse

Wzięcie pożyczki nikomu nie sprawi problemów. Lecz pożyczyć mądrze – to już dużo trudniejsze. Podpowiadamy więc, jak uniknąć przykrych niespodzianek.

Na pewno znasz podobne historie z własnego doświadczenia lub z życia znajomych. Pożyczka wydawała się tania, bo oprocentowanie kształtowało się na niskim poziomie. Skoro odsetki nie są wysokie, to po co wgłębiać się w umowę? Została więc podpisana bez uważnego przeczytania, a przy opłacaniu pierwszej raty na pożyczającego czekała przykra niespodzianka. Kwota okazała się bowiem niemal dwukrotnie wyższa od tej, której można było się spodziewać po wysokości odsetek. Warto więc wiedzieć, co wpływa na wielkość kosztów, które poniesiesz w związku z pożyczką – nawet tą najmniejszą.

RRSO to nie wszystko

Pożyczając pieniądze powinieneś wiedzieć, że odsetki i pożyczony kapitał stanowią tylko część kwoty, jaką będziesz musiał zwrócić instytucji. RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania jest wprawdzie ważnym czynnikiem, który koniecznie powinieneś wziąć pod uwagę przy ocenie opłacalności danej pożyczki, ale nie możesz kierować się wyłącznie nią. Tym bardziej, że w przypadku krótkoterminowych pożyczek koszty są zwykle dużo niższe, niż może sugerować ten wskaźnik.

Za co możesz zapłacić?

Co więc decyduje o tym, czy dana pożyczka okaże się opłacalna? Są to dodatkowe koszty, które może doliczyć instytucja udzielająca ci pożyczki, a które na pewno są wymieniane w zawieranej z nią umowie. Do tych kosztów zalicza się między innymi prowizja od udzielanej pożyczki i opłata przygotowawcza lub za administrowanie saldem zadłużenia. Wiele instytucji wymaga też ubezpieczenia od utraty dochodów, a nawet opłaty od wcześniejszej spłaty pożyczki.

Jak porównać pożyczki?

Znajomość dodatkowych kosztów pożyczki to jednak za mało, by wybrać najkorzystniejszą ofertę. Tym bardziej, że błędy przy porównywaniu pożyczek wciąż nie są rzadkim zjawiskiem. Najpopularniejszym wśród nich jest porównywanie dwóch produktów o różnym czasie spłaty, ilości rat i kwocie głównej – w ten sposób nie sposób dowiedzieć się, która z ofert jest bardziej opłacalna.

Przed wzięciem chwilówki warto też zapoznać z innymi zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem finansowym. Więcej porad na temat pożyczania pieniędzy znajdziesz na stronie vivus.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.