Metodą na wnuczka wyłudził…

flash Gorące tematy Paragraf

Wpadł w Radomiu. Ale zanim na tzw. gorącym uczynku zatrzymali go tamtejsi policjanci oszukał starszą kobietę w Szydłowcu. Zatrzymany to młody mieszkaniec naszego miasta. Przesłuchujący go policjanci ustalili, że ma on na swoim koncie więcej podobnych przestępstw.

Do zatrzymania go doszło na początku ubiegłego tygodnia, kiedy po raz kolejny próbował zastosować swój „schemat przestępczego działania”.

Dzwoniąc do 67-letniej mieszkanki Kozienic, poinformował ją o poważnych kłopotach jej wnuczka. Powiedział kobiecie, że krewnemu może pomóc – przekazując pieniądze.    Zaniepokojona życiowymi problemami swego wnuczka starsza kobieta zapewniła, że chce pomóc krewniakowi i umówiła się z rozmówcą, że przekaże pieniądze osobie, która zgłosi się do niej bezpośrednio. I faktycznie, zgodnie z telefoniczną zapowiedzią, w niedługim czasie pojawił się młody mężczyzna, któremu przekazała 20 tys. złotych. W krótkim czasie po tej „transakcji” oszust wpadł w ręce stróżów prawa…

Został ujęty przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu na tzw. gorącym uczynku.

– Mężczyzna został zatrzymany zaraz po przekazaniu pieniędzy. Oszusta przewieziono do komendy, a następnie do prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty. Cała kwota przekazana mu przez oszukaną kobietę została odzyskana. – poinformowała Aleksandra Calik z Zespołu Prasowego KWP.

Zatrzymany, to 23-letni mieszkaniec Szydłowca. Funkcjonariusze z wojewódzkiej komendy ustali m.in., że w styczniu br., korzystając z podobnej metody oszukał mieszkankę Szydłowca. Z policyjnych ustaleń wynika także, że ma on na swoim koncie więcej podobnych przestępstw… Postawiono mu zarzuty i w ubiegły czwartek został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Zgodnie z przepisami Kodeksu karnego podobne oszustwa zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat ośmiu.

 

Ostrożność i zdrowy rozsądek

Aby nie stać się ofiarą oszustów, policjanci apelują do osób starszych o szczególną rozwagę i zdrowy rozsądek. Nie działajmy w pośpiechu.

-Nie przekazujmy nikomu żadnej gotówki. Skontaktujmy się z wnuczkiem oraz z członkami naszej rodziny, ale oddzwońmy pod numery telefonu, które od lat mamy zapisane. Nie oddzwaniajmy dla sprawdzenia sytuacji pod numer telefonu, który podaje nam fałszywy wnuczek.

Oprócz metody \”na wnuczka\”, często stosowaną jest też metoda \”na policjanta\”, bądź \”na urzędnika\”, czy funkcjonariusza innych służb. W takich przypadkach również nie przekazujmy żądnej gotówki. – Pamiętajmy, że ani policja, ani inne służby nigdy nie żądają przekazania im czy komuś wskazanemu pieniędzy.
W każdym takim przypadku należy o zdarzeniu natychmiast powiadamiać policję dzwoniąc pod nr 997.

(Max.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.