Mniej zabitych, więcej wypadków i kolizji

flash Gorące tematy Paragraf

Wprawdzie mniej było zabitych, obrażenia odniosła podobna ilość poszkodowanych, ale wypadków i drogowych kolizji było więcej niż w roku poprzednim. Drogowe „zdarzenia”, to wciąż znacząca „pozycja” w policyjnych statystykach szydłowieckiej komendy.

–  Mapa komunikacyjnych zdarzeń, jest dość stabilna – od wielu lat. Ze względu na ilość mieszkańców i „najbogatszą” drogową infrastrukturę, najwięcej kolizji i wypadków jest na terenie Szydłowca. Druga w kolejności jest gmina Orońsko. Przede wszystkim z racji przebiegu przez jej teren, bardzo ruchliwej krajowej „siódemki”. W miarę bezpiecznie jest na drogach w gminach Chlewiska, Jastrząb i Mrów- poinformowano nas w Komendzie Powiatowej Policji.

Jeśli chodzi o drogowe zdarzenia, to funkcjonariusze powiatowej komendy podkreślają, że na ich ogólną ilość w ubiegłym roku, znaczący wpływ miały te przypadki, które zdarzyły się w rejonie nowo budowanej trasy S-7 i  terenów z finalizowaną „ekspresówką” związanych… Prace wykończeniowe na tej trasie i drogach do niej dojazdowych, duży ruch maszyn budowlanych i częste przemieszczanie się różnego rodzaju sprzętu, z pewnością nie sprzyjały komunikacyjnemu bezpieczeństwu. Po sfinalizowaniu „siódemki” te utrudnienia przejdą do historii…

 

 

Bez prawa jazdy i rejestracyjnych dowodów

Statystyczny spadek dotyczy m.in. zatrzymanych praw jazdy. Ogółem utraciło je 73 kierowców. A zatrzymanie tych dokumentów – za drogowe pijaństwo, to 51 (rok wcześniej – 74). Natomiast za znaczne przekroczenie dozwolonej prędkości, z okresowym „pożegnaniem” się z prawem jazdy musiało pogodzić się 22 kierowców.

Z kolei nieznaczny wzrost odnosi się do przypadków zatrzymania dowodów rejestracyjnych za zły stan, poruszających się po naszych drogach pojazdów. W ubiegłym roku „mundurowi” odnotowali 512 takich przypadków (rok wcześniej – 2016).

Mandaty za „przepisowe” wykroczenia i pouczenia za przewinienia    

Wzrost prewencyjnych, policyjnych działań dotyczy także pieszych. Najczęstsze ich przewinienia, to m.in. przechodzenie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych lub na czerwonym świetle, jak również brak elementów odblaskowych…

Podczas kontroli na drogach, za różne wykroczenia, funkcjonariusze KPP ukarali mandatami łącznie 218 osób. Wnioski o ukaranie dotyczyły 28 pieszych, kolejnych 265 osób policjanci pouczyli. Rok wcześniej w 25 przypadkach wnioskowano o ukaranie, a w 542 pouczano za drobne przewinienia.

 

Śmiertelne ofiary wypadków i codzienne drogowe kolizje

W ubiegłorocznych wypadkach poszkodowanych zostało 38 osób. Natomiast w 2016 roku, w takich drogowych zdarzeniach, obrażenia odniosło – 35 osób.

W roku 2017 tych najcięższych, drogowych wypadków – ze skutkiem śmiertelnym, było cztery i cztery osoby poniosły w nich śmierć. Poprzedniego roku odnotowano 9 takich przypadków, których efektem było – 11 ofiar śmiertelnych.

Ponadto, z policyjnych statystyk wyłania się dość niebezpieczny symptom, znaczącego wzrostu drogowych kolizji. Ich ubiegłoroczna ilość – aż 303, oznacza iż gdyby w każdym miesiącu odjąć dni świąteczne (czyli niedziele) – kolizje w ubiegłym roku, na drogach w szydłowieckim powiecie zdarzały się – codziennie!!!…

– Większość tych przypadków, w dużym stopniu związana była z przebudową trasy S-7. Inne przyczyny kolizyjnych zdarzeń, to zderzenia z udziałem dzikich zwierząt (m.in. dzików i saren), przebiegających przed pojazdami na leśnych odcinkach dróg – poinformował naczelnik szydłowieckiej „drogówki”.

 

 

 

(Max.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.