Nie warto ryzykować

flash Paragraf

Na terenach niezabudowanych noszenie elementów odblaskowych po zmroku jest obowiązkiem pieszych. Niestety, nadal nie wszyscy go przestrzegają.

Do wypadków czy też kolizji, dochodzi najczęściej w miejscach nieoświetlonych lub słabo oświetlonych. Ich sprawcami często są piesi, którzy przechodzą lub przebiegają jezdnię w miejscach niedozwolonych lub wchodzą bezpośrednio przed jadący pojazd.

Dorośli ignorują

Z policyjnych obserwacji wynika, że rowerzyści coraz częściej używają elementów odblaskowych lub kamizelek ostrzegawczych. Zdecydowanie gorzej pod tym względem jest z dorosłymi pieszymi, którzy odblaski najczęściej ignorują.

– W terenie zabudowanym, gdzie najczęściej funkcjonuje oświetlenie uliczne jest to jeszcze jakoś zrozumiałe. Jednakże na ciemnych, tonących w mroku drogach pozamiejskich, gdzie idący poboczem człowiek jest dla kierującego pojazdem praktycznie „niewidzialny” jest to trudne do zaakceptowania, gdyż graniczy z „samobójstwem” – ostrzegają policjanci.

Znikome szanse

Szanse pieszych w zderzeniu z samochodem są znikome. Policjanci apelują o rozwagę i przestrzeganie przepisów na drogach, a także o noszenie elementów odblaskowych. Kierowcom zalecają zwiększenie ostrożności, zwłaszcza po zmroku.

– Ciemne ubranie, brak oświetlenia, fatalne warunki atmosferyczne oraz nieostrożne zachowanie pieszego, to prosta droga do – drogowego potrącenia przez samochód, które może zakończyć się tragicznie… Dlatego warto być widocznym, a umożliwiają to elementy odblaskowe. Na terenie naszego powiatu powinni korzystać z nich nie tylko piesi, ale również rowerzyści, których mimo zimowej aury na drogach wcale nie brakuje – zachęcają szydłowieccy policjanci.

 

(Max.)