Niechronieni zauważeni i ostrzeżeni

Paragraf

Aby ograniczyć przypadki, w których piesi są poszkodowanymi w drogowych wypadkach, szydłowieccy policjanci prowadzą prewencyjne akcje. Sprawdzają również, czy przechodzący przez jezdnię przestrzegają drogowe przepisy.

Podczas ostatniej z nich, funkcjonariusze KPP zwracali uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych. Ale dyscyplinowali również drogowych przechodniów, którzy nierzadko w pośpiechu, przebiegają przez jezdnię, czy też wchodzą nagle (bez zastanowienia się i rozejrzenia) na przejścia dla pieszych…

– Oprócz takich nieodpowiedzialnych zachowań, zagrożenie dla pieszych stanowić mogą także nie zawsze oświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) – podkreśla Marek Gawin, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego szydłowieckiej Komendy Powiatowej Policji. I po raz kolejny zachęca zarówno dzieci, jak też dorosłych do noszenia elementów odblaskowych, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy zmrok zapada bardzo wcześnie.

Efekt poniedziałkowych kontroli przeprowadzonych w ramach kolejnej akcji „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” („NURD”), to ukaranie dwóch kierowców i pięciu pieszych.

– Szydłowieccy policjanci ujawnili dwa wykroczenia popełnione przez kierowców wobec pieszych. Pierwszy z tych przypadków, to nieprawidłowy przejazd samochodem przez przejście dla pieszych, a drugi dotyczył – parkowania na pasach. Obaj kierujący ukarani zostali mandatami – poinformował Marek Gawin, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu.

Podczas poniedziałkowej, policyjnej akcji piesi popełnili osiem wykroczeń. – Trzech z nich wprawdzie przechodziło przez pasy, ale – na czerwonym świetle. Natomiast pozostali przechodzili przez jezdnię w miejscach niedozwolonych. Pięciu pieszych ukarano mandatami, a wobec trzech zastosowano pouczenie – wyjaśnił  naczelnik „drogówki”.

(Max.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.