O matce księdza Popiełuszki

flash Kultura Szydłowiec Uncategorized

Ponad 120 osób obejrzało premierę spektaklu „Marianna P.” Zaprezentowano ją w szydłowieckim „Sienkiewiczu”.

Przedstawienie przygotowali licealiści z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. H. Sienkiewicza pod kierunkiem księdza Andrzeja Kani. Scenariusz napisany przez księdza Andrzeja, oparty został o książkę Mileny Kindziuk „Matka świętego”. Współscenarzystką spektaklu była również Anna Sionek.

Słuchali i podziwiali…

– Czy 120 osób na kilka dni przed świętami może zamilknąć na ponad godzinę ? Zamilknąć , aby słuchać, wpatrywać się, wzruszać i wreszcie podziwiać ? Może. Takie przeżycia dał zgromadzonej w szydłowieckim liceum publiczności spektakl „Marianna P. czyli (prawie ) monodram o matce błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki”.

Przekazała nadzieję

Odtwórczyni tytułowej roli Olga Wojciechowska przekazała widzom NADZIEJĘ, że warto. Warto żyć i kochać. To duże słowa. Ale jak niepozorna w swojej posturze była Marianna Popiełuszko, tak wielką prawdę o życiu przekazuje współczesnym.

„Prościusieńko w niebo droga: kochać ludzi, kochać Boga. Kochaj sercem i czynami, będziesz w niebie z aniołami.”

Aktualne pytanie

I wreszcie pytanie, które zadane w spektaklu opiekunce Pani Marianny, a właściwie publiczności w na początku Wielkiego Tygodnia zabrzmiało niezwykle aktualnie :” A co, Ty bez krzyża do nieba chciałaś się dostać ?”

Oni byli tam…

– Na widowni panowała niesamowita cisza – podkreślił Marian Kania ( tata ks. Andrzeja).

Współscenarzystka spektaklu Anna Sionek dodała. – Błogosławiony Jerzy i jego niekanonizowana święta matka byli tam.

– Brawo Olga. Masz wielki talent – powiedziała uczennica liceum Katarzyna Marszałek.

Ks. Andrzej Kania. – To historia ks. Popiełuszki opowiedziana oczami jego matki – dziękuję Bogu za talent Olgi i wszystkich twórców „MariannyP.”

– Wiele przedstawień ks. Andrzeja widziałem – najpierw w Starachowicach, potem w Radomiu i tutaj w Szydłowcu. Ale to było jedno z najpiękniejszych – podkreślił obecny na spektaklu biskup Piotr Turzyński.

Po raz drugi spektakl „Marianna P.” zaprezentowany zostanie w maju, wydany będzie również na DVD.

 

 

Oprac. (Red.)