Ocieplą i wyremontują kolejne bloki

Gorące tematy Szydłowiec

Uwzględniając dotychczasowe tempo, najprawdopodobniej już za trzy lata, wszystkie bloki szydłowieckiej spółdzielni będą ocieplone. Również w tym roku, sukcesywna termomodernizacja wielorodzinnych budynków będzie priorytetem remontowych przedsięwzięć. O ubiegłorocznych dokonaniach i zamierzeniach na 2018 rok, rozmawiamy z Bogdanem Grzmilem, prezesem Zarządu Szydłowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

 Redakcja. – Jak pan ocenia realizację ubiegłorocznych przedsięwzięć remontowych szydłowieckiej spółdzielni?

Bogdan Grzmil, prezes Zarządu Szydłowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej. – W minionym roku nasza spółdzielnia zrealizowała plan remontowy na kwotę 1,5 mln złotych. Wykonano go w 99 proc., a najważniejsze prace związane były z termomodernizacją budynków i remontami ich elewacji. Termomodernizacją wraz z wymianą okienek piwnicznych objęte były bloki przy ulicach: Jachowskiego, Prusa, Wschodnia i Kolejowa. Natomiast remont elewacji dotyczył budynków mieszkalnych przy ul. Staszica, Wschodnia, Radomska, Zamkowa i Jachowskiego. Oprócz tego wykonywano prace związane z dociepleniem stropodachów, wymianą drzwi zewnętrznych i drzwi do piwnic, remontem balkonów i malowaniem klatek schodowych. Ponadto realizowane były zadania wynikające z zaleceń przeprowadzonych przeglądów budowlanych oraz elektrycznych, kominiarskich i gazowych.

 Redakcja. – Jakie są tegoroczne inwestycyjno-remontowe zamierzenia spółdzielni i ile pieniędzy zamierzacie na nie przeznaczyć?…

  Bogdan Grzmil. – Na dwóch naszych osiedlach – Kolejowa I i Zamkowa termomodernizacja została już zakończona. Ogółem sfinalizowano docieplenie 11 bloków. Również w tym roku, termomodernizacja wielorodzinnych budynków i remonty ich elewacji, należeć będą do najważniejszych remontowo-inwestycyjnych przedsięwzięć.

– W br. fundusz remontowy wynosić będzie około 1,4 – 1,5 mln złotych. Termomodernizację zamierzamy kontynuować na osiedlach Wschód i Kolejowa II.  Jesteśmy na etapie przygotowywania dokumentacji technicznej na termomodernizację. Przewidujemy także inne prace remontowe (m.in. docieplanie dachów budynków mieszkalnych, malowanie klatek schodowych).

– Na osiedlach, gdzie przedsięwzięcia termomodernizacyjne zostały już zakończone w 100 proc., będą prowadzone prace remontowe poprawiające estetykę wewnątrz budynków. Przy zachowaniu dotychczasowego tempa prac termomodernizacyjnych, w ciągu najbliższych lat termomodernizacja wszystkich  budynków spółdzielni zostanie zakończona.

– W miarę finansowych możliwości SzSM będą prowadzone również prace remontowe dróg osiedlowych, chodników i miejsc parkingowych. Ponadto corocznie, realizujemy przedsięwzięcia polegające na wymianie oświetlenia klatek schodowych i oświetlenia zewnętrznego na oświetlenie energooszczędne. Podobnie jak w latach ubiegłych, przewidziane są także prace remontowe i adaptacyjne spółdzielczych lokali użytkowych dla zwiększenia ich atrakcyjności. Uwzględniając dużą rynkową konkurencję, jest to znaczący walor przy wynajmie tych pomieszczeń.

– Obecnie organizujemy spotkania z Radami Nieruchomości w sprawach związanych m.in. z planowaniem tegorocznych zadań remontowych i inwestycyjnych. W najbliższym czasie przewidujemy również spotkania z Zarządami Wspólnot, którymi administruje spółdzielnia. Na tych spotkaniach omawiane będą prace zrealizowane w roku minionym oraz plany remontowe na 2018 rok.

Redakcja. – Czy czynszowe zadłużenia blokowych mieszkańców, nadal stanowią duży finansowy problem dla szydłowieckiej spółdzielni?…

Bogdan Grzmil. – Poprzez skuteczne działania windykacyjne w ostatnich dwóch latach udało się zmniejszyć zadłużenie mieszkańców wobec spółdzielni. Obecnie jest kilka dużych zaległości (7-8 przypadków), reszta to znacznie mniejsze kwoty, których spłatę – zgodnie z indywidualnymi porozumieniami –  rozkładamy dłużnikom na raty. W sytuacjach drastycznych, decydujemy się na sprawy sądowe, efektem są zasądzone wyroki. W roku ubiegłym, nasza spółdzielnia otrzymała z gminy Szydłowiec dwa mieszkania socjalne dla dwóch rodzin, które mają sądowy wyrok eksmisyjny wraz z prawem do lokalu socjalnego. Obecnie trwają działania związane z zasiedleniem mieszkań socjalnych. Odzyskane przez SzSM  mieszkania zostaną sprzedane w drodze przetargu.

Redakcja. – Czy ubiegłoroczna zmiana, dotycząca „spółdzielczego prawa” ułatwia czy też utrudnia bieżące funkcjonowanie  mieszkaniowej spółdzielni?…  

  Bogdan Grzmil. – Musimy uporać się z tymi organizacyjno-formalnymi nowościami…  Jest wiele pracy, której „namacalnych” efektów wprost – nie widać, jak wspomnianych wcześniej przedsięwzięć remontowych. Dotyczy to pracy biurowej, administracyjnej… wynikającej ze zmiany przepisów.

– W związku z nowelizacją Prawa spółdzielczego, wprowadzane są nowe regulacje. Między innymi wszystkie statuty mieszkaniowych spółdzielni muszą być zmienione, dotyczy to również większości obowiązujących do tej pory regulaminów. Od września 2017 roku, kiedy weszła w życie znowelizowana ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych, wszyscy pracownicy SzSM (każdy w swoim zakresie), są zaangażowani w działania dostosowujące funkcjonowanie spółdzielni do nowego prawa. Na szczególne podkreślenie zasługuje także fakt, że zmiana wspomnianej ustawy, wprowadziła również nową definicję członka spółdzielni. Dlatego wszystkie spółdzielnie, wśród nich także nasza zostały obciążone nowymi zadaniami, związanymi z uregulowaniem spraw członkowskich, według nowych zasad. A o skali tego przedsięwzięcia, najlepiej świadczy liczba naszych członków – około 1200 osób.

 

 

 

 

 

Rozmawiał – (Max.)

1 Komentarz dla “Ocieplą i wyremontują kolejne bloki

  1. Moze wkoncu spoldzielnia zainteresuje sie i pomoze odzyskac wynagrodzenie za te super remonty pracownikom ktore je wykonuja od prawie jedynego wykonawcy Emila Gila!!!!! A moze on woli podzielic sie kasa z prezesami a nie z pracownikami….jak mozna ciagle bagatelizowac to i nie wyciagac z tego zadnych wnioskow…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.