Piękne podłogi, czyli jak pielęgnować panele laminowane?

Dom i ogród

Panele laminowane są jednym z najczęściej stosowanych materiałów wykończeniowych, jakim pokrywamy powierzchnie podłóg. Nic dziwnego – panele nie tylko prezentują się znakomicie, ale również są praktyczne. Jednak aby służyły nam w dobrym stanie przez długi czas należy je odpowiednio pielęgnować.
Panele to uniwersalne rozwiązanie – możemy z powodzeniem zamontować je we wszystkich pomieszczeniach w domu. Sprawdzą się doskonale nie tylko w salonie czy sypialniach, ale również w korytarzu, a nawet w kuchni. Ponadto panele są łatwe w montażu, dlatego to zadanie możemy wykonać samodzielnie. Jednak nawet najtrwalsze panele trzeba odpowiednio pielęgnować – tylko wtedy zapewnimy sobie piękną podłogę na długie lata. Paneli laminowanych niestety nie można odnawiać – jeśli ich wierzchnia, dekoracyjna warstwa ulegnie uszkodzeniu, konieczna będzie ich wymiana. Eleganckie panele podłogowe w wielu atrakcyjnych wzorach i kolorach można znaleźć na: http://www.castorama.pl/produkty/wykonczenie/drewno-i-drewnopodobne/panele-podlogowe.html
Systematyczność to podstawa

Pielęgnacja paneli laminowanych nie jest trudnym czy skomplikowanym zadaniem. O sukcesie tych zabiegów decyduje przede wszystkim systematyczność. Regularnie zamiatane i odkurzanie podłogi pozwoli usunąć nie tylko kurz, ale również piasek i drobny żwirek. Dzięki temu powierzchnia paneli nie będzie narażona na powstawanie zarysowań, a w konsekwencji na ścieranie. Częstotliwość odkurzania należy uzależnić od własnych preferencji – jeśli w mieszkaniu są zwierzęta, zabrudzenia z pewnością będą pojawiać się na podłodze znacznie częściej.
Ostrożnie z meblami

Nieestetyczne rysy, a nawet głębokie uszkodzenia na powierzchni paneli powstają nie tylko na skutek działania drobin piasku czy żwiru. Nawet panele oznaczone najwyższą klasą ścieralności ulegają uszkodzeniu na skutek nieostrożnego przesuwania ciężkich mebli. Dlatego jeśli chcemy zmienić położenie krzeseł, fotela, stolika czy innych mebli, najlepiej jest je unieść do góry, a nie przesuwać po powierzchni podłogi. Jeśli nie jest to możliwe, nóżki domowych sprzętów warto wyposażyć w specjalne filcowe podkłady. Dzięki nim panele nie będą się rysować. Podobnie jeśli w pokoju dziecięcym lub domowym biurze znajdują się fotele na obrotowych kółkach, najlepiej jest zastosować specjalne maty, które zabezpieczą podłogę.

szydlowiecki.eu 2
Uwaga na wodę

Wprawdzie panele laminowane nie są tak wrażliwe na działanie wilgoci, jak tradycyjne drewniane deski, jednak jej nadmiar na pewno im nie służy. Jeśli woda dostanie się w szczeliny łączące panele, materiał może spuchnąć i nieestetycznie się wybrzuszać. Dlatego myjąc podłogę należy dokładnie odsączać z wody mopa lub ścierkę, którą w tym celu stosujemy. Ponadto warto używać z umiarem chemiczne środki czyszczące. Zwłaszcza, jeśli nie są one przystosowane do mycia paneli laminowanych – silne detergenty mogą uszkadzać laminowaną powierzchnię. Zamiast nich możemy zastosować np. domowe sposoby i do wody dodać kilka kropel octu. W ten sposób usuniemy zwykłe zabrudzenia oraz tłuste plamy, a także nadamy panelom elegancki połysk.

Więcej ciekawych informacji dotyczących pielęgnacji np. podłóg z korka znajdziecie pod tym adresem: http://pieknysalony.com.pl/podloga-korka-kiedy-sie-sprawdzi-jak-ja-pielegnowac/

2 odpowiedzi na “Piękne podłogi, czyli jak pielęgnować panele laminowane?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.