Rynek obfituje w rozliczne modele pilarek tarczowych, przez co nieraz trudno zdecydować się na właściwy wybór. Warto wiedzieć, które narzędzie do czego służy, czym każde z nich różni się od pozostałych i jak podjąć odpowiednią decyzję. W tym tekście przedstawimy główne rodzaje pił tarczowych i postaramy się ułatwić wybór właściwego modelu, który z powodzeniem spełni wszystkie oczekiwania.
Pilarki ręczne i stołowe
Głównym kryterium podziału pilarek tarczowych jest ich mobilność. Najbardziej wydajne urządzenia przyjmują kształt stacjonarnych pił stołowych. Inne – wygodniejsze w użyciu, ale cechujące się też mniejszą mocą – to ręczne modele, które sprawdzą się w zróżnicowanych warunkach – także zewnętrznych.
Wybór pomiędzy pilarką ręczną a stołową powinien zależeć od tego, jaką ilość drewna bądź innego materiału będziemy ciąć, a także to, w jakich warunkach będziemy to robić.
Różne rodzaje tarcz
Do cięcia różnych materiałów przydadzą się różne ostrza. Tarcze stanowią podstawowy element pilarek i to przede wszystkim od nich będzie zależało przeznaczenie danego modelu. Wymienić można przede wszystkim uniwersalne ostrza, które sprawdzą się w większości przypadków – choćby w pracach amatorskich. Większą dokładnością cechują się natomiast tarcze do cięcia precyzyjnego – posiadają liczne, niewielkie zęby. Tarcze widiowe z kolei można z powodzeniem wykorzystać na przykład do cięcia laminatu.
Wybór konkretnego typu tarczy powinien zależeć głównie od tego, z jakim materiałem najczęściej się pracuje.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Poszczególne modele pilarek stołowych będą różniły się wieloma właściwościami, które mają ogromne znaczenie dla pracy z konkretnymi materiałami. Istotnym kryterium jest choćby głębokość cięcia – od niej zależeć będzie, jak grube elementy uda się przeciąć. Można spotkać się również z urządzeniami ze zdejmowaną tarczą – takie rozwiązanie pozwala na obróbkę materiałów o dowolnej grubości.
Z drugiej strony warto zwrócić uwagę na moc. To jeden z najważniejszych parametrów każdej pilarki tarczowej. Jeśli planujemy ciąć twarde materiały, moc urządzenia powinna być jak najwyższa. To kryterium jest pośrednio związane z zasilaniem sprzętu. Obok tradycyjnych modeli sieciowych możemy spotkać się również z akumulatorowymi pilarkami tarczowymi. Choć cechują się nieco mniejszą mocą, zastosowanie komponentów wysokiej jakości przekłada się na ich wydajność. Dobrym przykładem są między innymi akumulatorowe pilarki tarczowe Makita.