MATERIAŁ PARTNERA: Pilarka tarczowa czy ukośnica? Jaki model piły wybrać?

Rozmaitości

Rynek obfituje w rozliczne modele pilarek tarczowych, przez co nieraz trudno zdecydować się na właściwy wybór. Warto wiedzieć, które narzędzie do czego służy, czym każde z nich różni się od pozostałych i jak podjąć odpowiednią decyzję. W tym tekście przedstawimy główne rodzaje pił tarczowych i postaramy się ułatwić wybór właściwego modelu, który z powodzeniem spełni wszystkie oczekiwania.

 

Pilarki ręczne i stołowe

 

Głównym kryterium podziału pilarek tarczowych jest ich mobilność. Najbardziej wydajne urządzenia przyjmują kształt stacjonarnych pił stołowych. Inne – wygodniejsze w użyciu, ale cechujące się też mniejszą mocą – to ręczne modele, które sprawdzą się w zróżnicowanych warunkach – także zewnętrznych.

 

Wybór pomiędzy pilarką ręczną a stołową powinien zależeć od tego, jaką ilość drewna bądź innego materiału będziemy ciąć, a także to, w jakich warunkach będziemy to robić.

 

Różne rodzaje tarcz

 

Do cięcia różnych materiałów przydadzą się różne ostrza. Tarcze stanowią podstawowy element pilarek i to przede wszystkim od nich będzie zależało przeznaczenie danego modelu. Wymienić można przede wszystkim uniwersalne ostrza, które sprawdzą się w większości przypadków – choćby w pracach amatorskich. Większą dokładnością cechują się natomiast tarcze do cięcia precyzyjnego – posiadają liczne, niewielkie zęby. Tarcze widiowe z kolei można z powodzeniem wykorzystać na przykład do cięcia laminatu.

 

Wybór konkretnego typu tarczy powinien zależeć głównie od tego, z jakim materiałem najczęściej się pracuje.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

 

Poszczególne modele pilarek stołowych będą różniły się wieloma właściwościami, które mają ogromne znaczenie dla pracy z konkretnymi materiałami. Istotnym kryterium jest choćby głębokość cięcia – od niej zależeć będzie, jak grube elementy uda się przeciąć. Można spotkać się również z urządzeniami ze zdejmowaną tarczą – takie rozwiązanie pozwala na obróbkę materiałów o dowolnej grubości.

 

Z drugiej strony warto zwrócić uwagę na moc. To jeden z najważniejszych parametrów każdej pilarki tarczowej. Jeśli planujemy ciąć twarde materiały, moc urządzenia powinna być jak najwyższa. To kryterium jest pośrednio związane z zasilaniem sprzętu. Obok tradycyjnych modeli sieciowych możemy spotkać się również z akumulatorowymi pilarkami tarczowymi. Choć cechują się nieco mniejszą mocą, zastosowanie komponentów wysokiej jakości przekłada się na ich wydajność. Dobrym przykładem są między innymi akumulatorowe pilarki tarczowe Makita.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.