Plac zabaw dla najmłodszych

flash Gorące tematy Oświata

Najmłodsi, którzy uczęszczają do gminnego żłobka w Gąsawach Plebańskich, będą mogli korzystać z atrakcyjnego placu zabaw. – Z realizacją tego przedsięwzięcia powinniśmy się uporać do maja br. – zapowiada wójt gminy Jastrząb.
 Oficjalnie otwarcie tej opiekuńczej placówki odbyło się w ubiegłym roku, w czerwcu. Rozbudowa i przebudowa dawnego budynku oświatowego na potrzeby przedszkola i żłobka, kosztowała około 1,2 mln złotych. Ponad połowę pieniędzy na tę modernizacyjną inwestycję pozyskano z trzech źródeł: z rządowego programu „Maluch” oraz z unijnego wsparcia – Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego. Pozostała kwota pochodziła z gminnego budżetu.

Do dobrze wyposażonego samorządowego żłobka uczęszcza obecnie 20 dzieci. Opiekę nad nimi sprawują trzy wychowawczynie. Ogółem w placówce zatrudnionych jest siedem osób (dyrektorka, wspomniane wcześniej trzy opiekunki, pielęgniarka oraz dwie sprzątaczki i woźne).

Gmina Jastrząb otrzymała dofinansowanie w wysokości 104,5 tys. złotych na urządzenie placu zabaw przy tej opiekuńczo-wychowawczej placówce. Wspomniane pieniądze pozyskano w ramach resortowego programu opieki nad dziećmi do lat 3 – „Maluch+”. W poprzedni czwartek wójt gminy Andrzej Brachaotrzymał specjalną promesę, wręczoną przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Elżbietę Rafalską.

– Ministerialne fundusze wesprą również funkcjonowanie żłobka. Umożliwią zwiększenie dostępności do niego większej ilości dzieci. Kiedy udostępnialiśmy do użytku tę opiekuńczą placówkę, nie przypuszczałem, że na naszych, wiejskich terenach znajdzie się aż tylu rodziców, którzy zechcą aby ich najmłodsze dzieci uczęszczały do gminnego żłobka. W efekcie w kolejce na przyjęcie, oczekuje siedmioro dzieci – poinformował nas Andrzej Bracha, wójt gminy Jastrząb.

Pozyskane fundusze, a także zmiana przepisów (niższe wymogi metrażowe – powierzchnia przypadająca na jedno dziecko) umożliwią  gąsawskiej placówce zwiększenie liczby podopiecznych.

– Chcemy aby od kwietnia do żłobka uczęszczało o pięcioro dzieci więcej, będzie ich więc ogółem 25. W związku z tym, zgodnie z przepisowymi wymogami, konieczne również będzie zatrudnienie dodatkowej opiekunki – wyjaśnił nasz rozmówca.

(Max.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.