Pnącza w ogrodzie, czyli kilka ciekawych pomysłów na bajeczną aranżację ogrodu

Rośliny o długich i wiotkich pędach w botanice nazywa się pnączami. Te wykazują silną skłonność do pięcia się po różnych płaszczyznach. Gatunki intensywnie się rozrastają, tworząc efektowne, zielone połacie. Na nich w okresie kwitnienia pojawiają się dziesiątki barwnych kwiatów, nierzadko intensywnie pachnących. Pnącza zwykle wykorzystuje się, by ozdobić przestrzeń, czasem też są idealnym pomysłem, by zasłonić szpecące i mało estetyczne miejsca. Z powodzeniem sadzone są w małych ogrodach. Na rynku znajduje się szereg różnorodnych gatunków o ozdobnych liściach lub dekoracyjnych kwiatostanach. Jak je wykorzystać, by urządzić magiczną aranżację w ogrodzie?

Jak sadzić pnącza?

Każdy gatunek ma inne preferencje dotyczące stanowiska, warunków klimatycznych i pielęgnacji. Zdecydowana większość pnączy o barwnych kwiatostanach dobrze rośnie w ciepłym i widnypnacza3m miejscu. Z kolei te o dekoracyjnych liściach, jak bluszcz lubią stanowiska chłodne, ciemne i ciche.

Wszystkie rośliny pnące wymagają podparcia, dlatego stosuje się pergole, trejaże czy bramki, które pozwalają pędom na swobodne wspinanie się i rozrastanie. Pnącza zajmują niewielką powierzchnię ziemi w ogrodzie, nie potrzebują rabat czy metrów kwadratowych podłoża, a jedynie podparcie dla rozrastających się łodyg. Rośliny nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, ale jeśli pozwolimy im swobodnie rosnąć mogą szybko i ekspansywnie pokryć dużą powierzchnię ściany czy innej płaszczyzny. Pędy łatwo utrzymać w ryzach, dbając o regularne przycinanie.

Pnącza do okrywania ścian budynków

pnacza2Najczęściej rośliny o wspinających pędach sadzimy tuż przy drewnianych drabinkach, pergolach czy stalowych, łukowatych bramkach nad furtką ogrodzenia. Nowością są kaskady ogrodowe jak zrobić te perełki małej, ogrodowej architektury można przeczytać w fachowej literaturze bądź sięgnąć po poradniki w formie elektronicznej. Czerpiąc inspirację z natury i obserwując środowisko, w jakim wzrastają dzikie gatunki pnączy, możemy tworzyć atrakcyjne połacie zieleni na ścianach budynków.

Najczęściej rozłożystymi roślinami przykrywa się nieładne i zniszczone ściany, bez okien czy z brzydkimi zaciekami. Efektowność barwnych połaci sprawia, że coraz chętniej sięga się po słodlin, wiciokrzew, powojnik czy winobluszcz, by ozdobić fasadę budynku i urozmaicić ogrodową przestrzeń. Najszybciej rozrasta się winobluszcz. Trochę wolniej rosną milin, bluszcz i słodlin.

Jakie gatunki wybrać do okrywania pergoli, trejaży i bramek?

Wszystkie wymienione podpory dla pnączy mogą być stosowane w ogródkach przydomowych, na działkach czy jako części żywopłotów. Pergole to rodzaj tuneli pokrytych kwitnącymi pnączami. Tworzy się je zwykle z drewnianych słupów połączonych od góry belkami, między którymi można umieścić kratki. Tego typu kratki, ustawione samodzielnie bądź przymocowane do fasady budynku nazywa się trejażem. Natomiast bramki to dwa słupki połączone od góry łukiem lub prostą belką.

Zwykle umieszczane są nad furtką lub wejściem na posesję. Do wszystkich nadają się kokornak, winorośl, powojniki wielokwiatowe, róże pnące czy słodlin. Ze względów bezpieczeństwa podpory powinny być solidnie zrobione i dobrze przytwierdzone do ściany czy podłoża, bowiem obficie kwitnące i silnie ulistnione pędy mogą być naprawdę ciężkie.

24 KOMENTARZE

 1. No one can refuse the value of your article, but should you add more picture for reader can easily understand about what you want to transmit. Anyways, thank for your shared. https://fmoviesc.to

 2. Masz rację, mój sąsiad z parteru miał kiedyś takie pnącza posadzone pod balkonem i doszły do 1 piętra do mojego balkonu i miałem inwazję mrówek na balkonie i w mieszkaniu przez to. Jak ściął mrówki same zniknęły.

 3. I do not know whether it’s just me or if perhaps everyone
  else encountering issues with your website.
  It appears as if some of the written text on your content
  are running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if this is happening to them too?
  This might be a issue with my browser because I’ve had this
  happen previously. Cheers

 4. Mi wcisnęli w ogrodniczym Winobluszcz pięciolistkowy. Niestety wydane pieniądze (kilkanaście krzaków) a po latach się okazało, że bardzo słabo się czepia murów… słaby efekt

 5. Nie podobają mi się pnącza. Jak byłam mała, mieszkałam obok domu, na którym wisiał ogromny bluszcz. Ach… to był opuszczony dom, brr. Wszyscy się baliśmy duchów. Tylko winorośl dobrze mi się kojarzy,bo lubię winko, zwłaszcza grzane. I różne pnące <3

 6. My od dawna mamy na domu pnącza zimozielone, są piękne i robią niesamowity klimat. Nie trzeba nawet mieszkać w zamku, żeby czuć się bajkowo.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbradziej popularne

Najnowsze

Bus mercedes śmiertelnie przygniótł kierowcę... W Mokrej, w gminie Stąporków (pow. konecki) kursowy bus zderzył się z chryslerem. Bus przewrócił się na bok i śmiertelnie...
Dość nietypowe zjawisko można było zaobserwować dzisiaj (wtorek) około godz. 10.30 nad trasą S7 w Dobrucie. Nad tą ekspresową jezdnią, swobodnie fruwała sobie wielka blacha,...

Popularne w ostatnich dniach

Najnowsze komentarze

%d bloggers like this: