Pokażą dzieła Henry`ego Moore`a

Gorące tematy Rozmaitości

W orońskim CRP obejrzeć będzie można wystawę dzieł współczesnego, rzeźbiarskiego mistrza – Henry`ego Moore`a. Znawcy tej dziedziny sztuki, jego nazwisko „sytuują” w grupie największych rzeźbiarzy wszechczasów, obok Michała Anioła czy Donatella.
 Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, organizując wystawę Henry`ego Moore`a, pragnie przypomnieć sylwetkę i twórczość jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy światowych, który stał się mistrzem dla wielu pokoleń artystów XX wieku – podkreślają przedstawiciele CRP.

 

Orońsko, Wrocław i Kraków

Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę, 21 kwietnia, o godz. 14. Jej organizatorzy zapowiadają, że prezentacja rzeźb Henry`ego Moore`a i polskich rzeźbiarzy będzie w tym roku, najważniejszym wydarzeniem artystycznym w Centrum Rzeźby Polskiej. W późniejszych terminach, dzieła tego cenionego na całym świecie artysty pokazane zostaną w Muzeach Narodowych we Wrocławiu i Krakowie. Wystawę „Moc natury” zorganizowano we współpracy z Fundacją Henry Moore`a z Perry Green w Wielkiej Brytanii. Honorowy patronat objął nad nią Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotr Glińskiego.

 

Prezentacji wielkich mistrzów

 Ta wystawa jest kontynuacją prezentacji wielkich mistrzów w Orońsku, którzy mogą stanowić inspirację dla młodego pokolenia adeptów sztuki, a widzom dostarczyć niezwykłych wzruszeń. Wśród 23 dzieł Henry`ego Moore`a, pokażemy także 5 monumentalnych rzeźb, które wyeksponujemy w parku wokół siedziby CRP.  Natomiast w Muzeum Rzeźby Współczesnej i w Galerii „Oranżeria” podziwiać będzie można, mniejsze brązowe figury i modele. Zaprezentowane zostaną zarówno rzeźby figuralne: typowe dla Moore`a postacie odpoczywające, rzeźba animalistyczna, jak i bardziej abstrakcyjne, jak np. Sheep. Będą im towarzyszyć fotografie pracowni Henry`ego Moore`a i film opowiadający o jego twórczości – zachęcają organizatorzy wystawy.

  Po raz pierwszy w Polsce…

– Pokazowi prac wybitnego rzeźbiarza towarzyszyć będą przykłady realizacji polskich rzeźbiarzy XX wieku, którzy inspirowali się jego twórczością. Zwiedzający zobaczą 23 dzieła Henry`ego Moore`a, w tym prezentowany po raz pierwszy w Polsce monumentalny Oval with Points czy Knife Edge Two Pieces. Pokaz będzie przypomnieniem postaci Moore`a i związków z jego sposobem widzenia, polskich rzeźbiarzy XX wieku. Na wystawie w Orońsku będziemy prezentować rzeźby Jerzego JarnuszkiewiczaAliny SzapocznikowMagdaleny WięcekAliny ŚlesińskiejTadeusza ŁodzianyBarbary Zbrożyny, a takżeHenryka WicińskiegoAnny DębskiejAdama ProckiegoMarii Pinińskiej-Bereś i Ludmiły Stehnovej– poinformowała Eulalia Domanowska, dyrektorka Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, która wspólnie z Hannah Higham jest kuratorką tej wystawy.

Wystawa w CRP czynna będzie do 9 września br. Od wtorku do piątku oglądać ją będzie można w godz. 10-17, a w weekendy od 10 do 18.

Wśród rzeźbiarzy wszechczasów

Henry Spencer Moore (1898-1986) – angielski rzeźbiarz, przedstawiciel abstrakcji organicznej, która w jego twórczości harmonijnie współistniała z kompozycją figuralną.

Rozpoznawalnym znakiem tego artysty, jest niezwykła umiejętności łączenia sztuki z naturą. Jego nazwisko wymienia się nie tylko obok twórców dwudziestowiecznych, Jeana Arpa czy Osipa Zadkine`a, ale sytuuje się go w grupie największych rzeźbiarzy wszechczasów, obok Michała Anioła czy Donatella.

Henry Moore już w latach 30. XX wieku był jedną z najważniejszych postaci w sztuce angielskiej, a w następnej dekadzie także światowej. Jego prace wywierały istotny wpływ na całe pokolenia rzeźbiarzy.

Inspirację czerpał ze sztuki starożytnej, pierwotnej, a także renesansowej (zwłaszcza twórczości Donatella i Michała Anioła) oraz współczesnych mu artystów i nowych kierunków sztuki modernistycznej. Niewyczerpanym źródłem natchnienia była także natura i możliwość przedstawienia w rzeźbie jej \\\”duchowego\\\” charakteru.

(Max.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.