Policyjne statystyki potwierdzają, że jest coraz bezpieczniej

Paragraf

Policyjne statystyki i najważniejsze procentowe wskaźniki potwierdzają, że na terenie naszego powiatu jest coraz bezpieczniej. I gdyby nie to październikowe, drastyczne morderstwo w mirowskiej gminie, można by mówić – o istnej oazie bezpieczeństwa…

W porównaniu z rokiem poprzednim przestępczość nieznacznie spadła, z 547 (w roku 2016) do 541 prowadzonych postępowań w roku ubiegłym. Zdecydowanie niższa, bo aż o 101 była również ilość stwierdzonych czynów przestępczych – 431 (532 – w r. 2016).

 

Wzrost przestępczej wykrywalności

– Poziom przestępczej wykrywalności za rok 2017 był wyższy niż w roku poprzednim – 74,2 proc. Dla porównania w 2016 roku wskaźnik ten wynosił – 73,1 proc. Przestępstw kryminalnych na terenie powiatu szydłowieckiego było niewiele więcej niż przed rokiem – 146 (144 – r. 2016 r.). Wśród nich liczba kradzieży z włamaniem zmniejszyła się z 41 (2016 r.) do 35 (2017 r.). Wykrywalność tych przestępstw również wzrosła –  do 43,9 proc. (31,1 proc. – r. 2016). Dotyczy to także przestępstw gospodarczych, których odnotowano 41 – ubiegłoroczna ich wykrywalność to 87,5 proc. (74,3 proc. – 2016 r.) – poinformował mł. inspektor Marek Filipiak, I zastępca komendanta powiatowego policji w Szydłowcu.

 

Ustalono sprawców bójek i pobić

Znacząca wykrywalność dotyczy przestępstw „narkotykowych” – 92,3 proc. W ubieglym roku stwierdzono 18 takich przypadków. Rekordowa, bo aż 100-procentowa wykrywalność dotyczy także bójek i pobić – pięć przypadków (sprawcy wszystkich zostali ustaleni). Natomiast w 2016 r. w policyjnych statystykach odnotowano 7 takich zdarzeń (wykrywalność – 61 proc.). Podobnie imponująca, także wynosząca aż 100 proc. wykrywalność, odnosi się do sprawców ubiegłorocznych przestępstw związanych z „uszkodzeniem ciała” – 11 przypadków. Rok wcześniej było ich 14 (wykrywalność – 87,5 proc.). Zmalała także niemalże do zera, ilość rozbojów w naszym powiecie – z trzech (2016 r.) do jednego w roku minionym.

Skuteczne, policyjne patrole…

Na widoczne ograniczenie przestępczości w szydłowieckim powiecie  oraz na poprawę statystycznych wskaźników odnotowanych przez KPP, wpłynęła także „większa obecność” funkcjonariuszy miejscowej komendy – w terenie.

– W 2017 roku, do służb typowo obchodowo – patrolowych skierowano ogółem 5154 policjantów (rok wcześniej – 4934). Nie znaczy to oczywiście, że w szydłowieckiej komendzie przybyło nam policjantów. Jednakże właściwa „polityka kadrowa”, związana m.in. z urlopami i ze zwolnieniami lekarskimi, pozwoliła nam skierować „na ulice”, bliżej mieszkańców więcej funkcjonariuszy do 8-godzinnych służb, typowo patrolowych – podkreślił w rozmowie z naszą redakcją asp. sztabowy Dariusz Kalita, naczelnik Wydziału Prewencji szydłowieckiej Komendy Powiatowej Policji.

 

Bez utonięć i mało kradzieży samochodów

Właściciele aut na terenie naszego powiatu – mogą spać raczej spokojnie…

W roku 2016, w policyjnych statystykach zarejestrowano tylko – 1 przypadek kradzieży samochodu. I choć w roku ubiegłym, odnotowano w tej przestępczej kategorii aż 100 proc. wzrost, to złodzieje ukradli – tylko 2 auta.

– W minionym roku, na terenie działania funkcjonariuszy naszej komendy, na szczęście nie było żadnego przypadku utonięcia. Był to pozytywny efekt rozsądku osób korzystających latem z kąpielisk i prewencyjnych, profilaktycznych działań policjantów. Patrole w okresie zimowych miesięcy i sygnały od mieszkańców, przyczyniły się do tego, że nie odnotowano przypadków zdrowotnych perturbacji, z powodu nadmiernego wychłodzenia osób bezdomnych, czy też nietrzeźwych – podkreślają przedstawiciele szydłowieckiej komendy.

– Poza przestępstwami, spraw z zakresu Kodeksu wykroczeń w minionym roku zarejestrowaliśmy – 427 (w 2016 r. – 335). Z tej liczby, łącznie 239 skierowano do sądu (w 2016 r. – 168). Ponadto funkcjonariusze naszej komendy przeprowadzili 3495 policyjnych interwencji. Rok wcześniej było ich – 3137 – poinformowano nas w KPP.

 

 

 

 

(Max.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.