Ponad 700 tys. złotych na przydomowe oczyszczalnie

Gorące tematy Szydłowiec

 

Dzięki staraniom lokalnych władz samorządowych, mirowska gmina pozyskała ponad 700 tys. złotych na przydomowe oczyszczalnie.

To ekologiczne przedsięwzięcie, zainicjowano półtora roku temu. Kiedy to przygotowano niezbędne projekty przydomowych oczyszczalni ścieków. W tym czasie, niektórzy właściciele posesji wycofali się z tego przedsięwzięcia, ale w ich  miejsce pojawili się inni, przede wszystkim ci, którzy na terenie gminy Mirów wybudowali nowe domy.

– Zainteresowanie budową przydomowych oczyszczalni jest duże, zgłosili się chętni praktycznie ze wszystkich miejscowości naszej gminy. Oprócz względów ekologicznych, z pewnością decydowały o tym – względy finansowe. Dofinansowanie w przypadku realizacji takiej inwestycji jest duże, bo wynosi około 63 proc. Po stronie właściciela posesji, wydatek na przydomową oczyszczalnię, to 37 proc.  kosztów całego przedsięwzięcia – podkreśla Artur Siwiorek, wójt gminy Mirów.

Z oficjalnych, urzędowych informacji wynika, że projekt „Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków i rozbudowa sieci wodociągowej na terenie gminy Mirów” złożony w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego został rozpatrzony pozytywnie. – Zgodnie z umową zawartą na początku czerwca br., przyznane dofinansowanie wynosi ponad 704 tys. złotych. Dzięki pozyskanej dotacji na terenie gminy Mirów zbudowanych zostanie 40 przydomowych oczyszczalni ścieków. Niejako przy okazji, za pieniądze z tego unijnego dofinansowania, rozbudowana zostanie także sieć wodociągowa na gminnych terenach.

– Teraz, kiedy już mamy formalne zapewnienie, dotyczące dofinansowania, możemy przystąpić do realizacji tego ekologicznego przedsięwzięcia. Rozmawialiśmy o tym m.in. na ubiegłotygodniowym spotkaniu w świetlicy wiejskiej w Rogowie, gdzie zebrali się mieszkańcy gminy Mirów, którzy zgłosili się do udziału w projekcie – poinformował nas wójt A. Siwiorek.

 

(Max.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.