Pożyczają, nie oddają, zalegają

flash Gorące tematy Rozmaitości

Rekordzista z naszego powiatu ma do spłacenia ponad 430 tys. zł długu! Z danych udostępnionych przez Krajowy Rejestr Długów wynika, że nasze finansowe zobowiązania, z uregulowaniem których czekamy zbyt długo są coraz większe…

Niestety, z roku na rok Krajowy Rejestr Długów powiększa swoje „osobowo-kwotowe” zasoby… Trafiają do nich, nie tylko ci, którzy zalegają wobec banków czy też podobnych finansowych instytucji – za niespłacone pożyczki. Ale również za –  nieuregulowane rachunki za komórkowe telefony, ratalne zakupy i za niezapłacone mandaty policyjne, czy też za jazdę na gapę i … zaległości alimentacyjne.

Na tle sąsiednich powiatów – skarżyskiego i starachowickiego, nasz wypada nieco lepiej i finansowo i ludnościowo, wyraźnie odstaje od zadłużeniowej czołówki.

Ale ta „korzystniejsza”, długowa pozycja mieszkańców naszego regionu bynajmniej nie wynika z ich nadzwyczajnej ostrożności przed nadmiernym pieniędzy pożyczaniem i nieterminowym ich oddawaniem, ale z prozaicznego powodu – szydłowiecki powiat jest ludnościowo mniej liczebny.

Z danych udostępnionych nam przez Krajowy Rejestr Długów wynika, że liczba dłużników- konsumentów w powiecie szydłowieckim, to 1732 osoby. W porównaniu z sąsiednimi powiatami – starachowickim i skarżyskim jest ich ponad trzy razy miej. Jednakże wysokość średniego zadłużenia tych osób jest bardzo podobna. Ta kwota, to nieco ponad 15 tys. złotych.  Ogółem zalegają oni na ponad 26 mln zł, czyli trzy razy mniej niż w powiecie starachowickim.

Wśród wpisanych do Krajowego Rejestru Długów BIG  Rekordzista z naszego powiatu ma do oddania – ponad 432 tys. złotych!

– Wśród dłużników symptomatyczny jest dość znaczny wzrost osób młodych. Ogółem dług 152 tys. młodych Polaków przekracza  pół miliarda (535 mln zł). W minionych latach zwiększył się on aż o blisko 60 proc. A ponad połowa dłużników w tej grupie wiekowej, to osoby w wieku 24-25 lat. Niewątpliwa rekordzistka, którą jest 24-latka – ma do oddania 625 tys. złotych! – poinformowała Agnieszka Kubasik, specjalistka ds. PR z Krajowego Rejestru Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA.

Młodych dłużników jest u nas tylko 95. Mają łącznie 222 zobowiązania, na ponad 314 tys. zł. Dług rekordzisty, to – 28 tys. zł.

PowiatLiczba dłużnikówIlość zobowiązańZadłużenie ogółem
skarżyski5.27413.54178.456.417 zł
starachowicki5.47913.90090.831.001 zł
szydłowiecki1.7324.33526.318.925 zł

(Max.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.