Promocja szydłowieckiego piaskowca

flash Szydłowiec

Jest więc realna szansa, że – jeden z szydłowieckich historycznych rynków, powróci do swojej pierwotnej funkcji i będzie służył promocji szydłowieckiego rzemiosła kamieniarskiego i kunsztu miejscowych rzemieślników.

Inicjatorzy tego przedsięwzięcia oraz lokalni rzemieślnicy z kamieniarskiej branży, oczekują że „sztandarowy produkt” naszego regionu – będzie również promocją naszego powiatu. Jednak aby to stało się w pełni realne, konieczne jest – wyłonienie odpowiedniej, promocyjnej koncepcji.

 

Społeczna Rada Gospodarcza dyskutowała

Problematyka ta była zasadniczym tematem kolejnych spotkań  Społecznej Rady Gospodarczej przy burmistrzu Szydłowca. Uczestniczyli w nich przedstawiciele branży kamieniarskiej z Szydłowca i okolic.

Tematem, jaki omawiano wraz z burmistrzem Arturem Ludwem, była koncepcja zagospodarowania dawnego Rynku Składowego, czyli dzisiejszego Placu Wolności, mająca służyć prezentacji i promocji szydłowieckiego piaskowca. Ustalono, że przedsiębiorcy przygotują projekty takiej koncepcji, które zostaną zaprezentowane i omówione na następnych spotkaniach – informowali po pierwszym z takich spotkań, przedstawiciele szydłowieckiego magistratu.

Na ostatnim, listopadowym spotkaniu Społecznej Rady Gospodarczej, również dyskutowano m.in. o opracowaniu koncepcji zagospodarowania przydworcowego placu. Kamieniarze przedstawili swoje pomysły na obiekty małej architektury, które mogłyby stanąć na Placu Wolności już w przyszłym roku.

– Zdaniem burmistrza, zagospodarowanie placu powinno w jak największej mierze opierać się o wykorzystanie produktu o szczególnym znaczeniu dla naszego powiatu, jakim jest piaskowiec szydłowiecki. Wyeksponowanie obiektów, wykonanych przez kamieniarzy będzie promocją dla tej branży oraz realizacją stanowiska Rady Miejskiej w Szydłowcu w sprawie „Promocji Piaskowca Szydłowieckiego” jako produktu o szczególnym znaczeniu dla regionu – podkreślają przedstawiciele Urzędu Miejskiego.

 

 

 Kamieniarze przygotowali dwie koncepcje

– Właściciele zakładów kamieniarskich i rzemieślnicy z tej branży, przygotowali dwie koncepcje. Po konsultacjach tych promujących szydłowiecki piaskowiec „projektowych założeń”, do realizacji wybrane zostanie to  rozwiązanie, które uzyska największą akceptację. I w przyszłym roku wdrożone będzie do faktycznej realizacji – stwierdził w rozmowie z TYGODNIKIEM burmistrz Szydłowca Artur Ludew.

Na to promocyjne przedsięwzięcie, w samorządowym budżecie zaplanowano 100 tys. złotych. Planuje się, że jego realizacja mogłaby rozpocząć się w wakacje przyszłego roku. Oprócz rekreacyjnych alejek (oczywiście wykonanych z szydłowieckiego piaskowca), ławeczek i miejsca do plenerowych spotkań, przewiduje się m.in. ekspozycję wyrobów z kamienia, który jest naturalnym bogactwem naszego powiatu.

(Max.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.