Przed grypowym szczytem?

flash Gorące tematy Szydłowiec

Przynajmniej na razie, na terenie naszego powiatu, nie ma powodów do – ogłaszania grypowego alarmu. Ale być może jesteśmy przed grypowym szczytem?… Bo odwilżowy marzec coraz bliżej, a w takich, pogodowych warunkach nietrudno – o grypowe czy też grypopodobne zachorowania.
– Przynajmniej na razie, nie ma uzasadnionych powodów do niepokojów. Z dotychczasowych informacji, które „spływają” do nas z ośrodków zdrowia z Szydłowca oraz okolicznych gmin i prowadzone przez nas analizy, na szczęście potwierdzają, że na terenie powiatu szydłowieckiego nie ma „lawinowego wzrostu” grypowych czy też grypopodobnych zachorowań – poinformowano nas w szydłowieckim „Sanepidzie”.

 

Wzrostowe statystyki niepokoją…

W dwóch ostatnich latach – w 2016 i 2017 roku, liczba grypowych zachorowań w naszym regionie znacznie zwiększyła się w stosunku do lat poprzednich.

Na podstawie danych o zachorowaniach na grypę i przypadkach grypopodobnych, zebranych z placówek ochrony zdrowia w naszym powiecie (takie meldunki szydłowiecki „Sanepid” otrzymuje w systemie tygodniowym), w styczniu br. było ich mniej niż w podobnym okresie roku ubiegłego, ale w lutym o ponad 200 więcej…

Jak dotychczas, największą liczbę „grypowych pacjentów”, zgłaszających się do placówek zdrowotnych na terenie naszego powiatu w pierwszym miesiącu tego roku odnotowano w gminie Chlewiska i w Szydłowcu. Z kolei zdecydowanie najmniej było ich w przychodniach w gminach Orońsko i Jastrząb.

–  Analizując „grypowe statystyki”, poprzez porównanie danych w analogicznych okresach z poszczególnych lat możemy zauważyć, że w styczniu tego roku zachorowań odnotowano mniej (2778 przypadków) niż w roku 2017 (3871 – czyli było ich o ponad tysiąc więcej..). Za luty, na razie dysponujemy danymi z dwóch tygodni, i tak: w 2017 roku chorowało „grypowo”: 1796 osób, a w br. – 2048. Natomiast jeżeli chodzi o poprzednie lata – to w styczniu 2015 roku –  było to 1001 osób, a w tym samym miesiącu 2016 r. – 1532 przypadki – stwierdziła w rozmowie z naszą redakcją Elżbieta Pawlak, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szydłowcu.

 

Groźny odwilżowy marzec?…

– Uwzględniając, wcześniej przytoczone, statystyczne dane, jak do tej pory, nie możemy powiedzieć o nagłym wzroście liczby zachorowań na grypę w powiecie szydłowieckim. Jednakże specjaliści epidemiolodzy ostrzegają, że jesteśmy w sezonie grypowym, i tak naprawdę – przed jego szczytem – podkreśla nasza rozmówczyni.

Ważnym elementem profilaktyki są szczepienia przeciw grypie. Musimy być także świadomi, że odpowiednio postępując – przede wszystkim przestrzegając zasad higieny – możemy mieć wpływ na to, by uchronić siebie i innych przed zachorowaniem na grypę.

– Wprawdzie słyszymy o dużym wzroście zachorowań w innych krajach, jak choćby w sąsiednich Czechach, ale póki co, mówienie o grypowej epidemii na terenie naszego powiatu, jest zupełnie nieuzasadnione… Ale być może wciąż jeszcze jesteśmy przed grypowym szczytem. A to dlatego, że grypowe wirusy najbardziej uaktywniają się w okolicach 0 stopni Celsjusza, a odwilżowy (najczęściej…) marzec już przed nami… – podkreśla Elżbieta Pawlak.

Grypowy ranking

Przedstawiamy ilość grypowych i grypopodobnych przypadków w poszczególnych gminach naszego powiatu. Aby można było je \”sensownie\” porównywać dane ujęte są w postaci liczby zachorowań w przeliczeniu na 1000 mieszkańców gminy:

styczeń 2018 roku:

Chlewiska 85

Szydłowiec 81

Mirów 78

Jastrząb 41

Orońsko 39

2 tygodnie lutego br:

Szydłowiec 62

Mirów 60

Chlewiska 54

Orońsko 29

Jastrząb 25

Nie lekceważ grypowych objawów

Grypa charakteryzuje się gwałtownym początkiem choroby: w ciągu 24-48 godzin od zakażenia pojawiają się objawy (gorączka, dreszcze, bóle mięśni, stawów, ból gardła, głowy, kaszel, ogólne osłabienie i katar, może wystąpić także: biegunka i ból brzucha).

W przypadku wystąpienia takich objawów – zostań w domu.

Natomiast kiedy te objawy zaczną się nasilać, zwłaszcza gdy wystąpią duszności – niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

Kichaczu – zakrywaj usta!!!

Grypa to ostra choroba wirusowa. Przenosi się drogą kropelkową poprzez kontakt bezpośredni z zakażoną osobą oraz kontakt ze skażonymi powierzchniami przedmiotów.

Dlatego tak ważne jest, by podczas kaszlu lub kichania zakrywać usta, nos jednorazową chusteczką. Jeżeli jej nie mamy, to kichamy np. w rękaw.

Jeśli kaszlemy czy kichamy w dłoń, kropelki wraz z zawartymi w nich wirusami łatwo się przeniosą z naszej ręki na dotykane przez nas powierzchnie, na których mogą przeżyć przez dłuższy czas (wirus poza organizmem żywym może przetrwać 2-3 godziny).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Max.)

2 odpowiedzi na “Przed grypowym szczytem?

  1. Shamrock Cookies 2.0 from Buttercream Blondie Bailey”s Spiked Cake Pops from Pint Sized Baker Boozy Irish Potato Candy from The Farm Girl Gabs Boozy Shamrock Shake Cakes from Beyond Frosting Boozy Shamrock Shake

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.