Przedszkola, nowe szkolne pracownie i bez ciasnoty…

flash Gorące tematy Oświata

Za rok, budynki i pomieszczenia, w których dotychczas uczyli się gimnazjaliści – będą już niepotrzebne. Likwidacja gimnazjów stanie się faktem – ostatni rocznik opuści szkolne mury. Jakie pomysły na zagospodarowanie opuszczonych sal lekcyjnych, mają gminni włodarze?…

– U nas nie ma problemu… Klasy gimnazjalne są włączone do Publicznej Szkoły Podstawowej w Orońsku, która jest największą podstawówką w naszej gminie (około 300 uczniów). Zarówno PG jak i PSP zajmują jeden, połączony”segmentami” ze sobą budynek. Po odejściu ostatniego rocznika gimnazjalistów, zwolniona powierzchnia wykładowa nie będzie się marnować – zapewnia Henryk Nosowski, wójt gminy Orońsko.
I dodaje: –  Uczniowie 8-klasowej podstawówki będą mieli większą swobodę, nie będzie lokalowej ciasnoty, pojawią się również możliwości zagospodarowania niektórych pomieszczeń na nowe, przedmiotowe pracownie.

W Chlewiskach, w budynku gimnazjum mieści się również Samorządowe Przedszkole. Obecnie uczęszcza do niego ponad 70 dzieci, ale chętnych jest coraz więcej… Przedszkolną opieką, dla swoich maluchów zainteresowani są kolejni rodzice. Trzeba więc będzie zorganizować kolejny oddział, i aby uniknąć ciasnoty, potrzebna będzie nowa, dodatkowa sala dla najmłodszych.

– A ponieważ w gimnazjalnym budynku przy ul. Szkolnej, od września br. pozostanie ostatni rocznik gimnazjalistów, nie będzie z tym żadnych problemów – przekonuje Waldemar Sowiński, wójt gminy Chlewiska.
– Do obecnego budynku gimnazjum, po opuszczeniu go przez ostatnie klasy gimnazjalistów, przeniesiemy Szkołę Podstawową, która obecnie mieści po drugiej stronie ul. Szkolnej. Natomiast jeśli chodzi o przyszłe zagospodarowanie budynku po dotychczasowej podstawówce, nie mamy jeszcze sprecyzowanych planów. Ale nie zamierzamy się tego budynku pozbywać – zapewnia wójt W. Sowiński.
Zdecydowanie prostsza sprawa jest w gminie Mirów. Tu zarówno podstawówka, jak też „wygasające” gimnazjum zlokalizowane są w jednym, dużym budynku. Kiedy ostatni rocznik gimnazjalistów zamknie już za sobą ostatecznie klasowe drzwi, w miejsce gimnazjalnej młodzieży, wejdą kolejne starsze klasy uczniów ośmioklasowej podstawówki…

– Sukcesywnie będziemy zagospodarowywać, nowe zwalniane przez gimnazjalistów pomieszczenia. W parterowym budynku na szkolnym placu uczą się obecnie klasy „O”, przeniesiemy je do wolnych pomieszczeń. Ponadto mamy również przedszkolne plany wobec najmłodszych. Przedszkole „Miś”, do którego uczęszcza około 45 dzieci, zlokalizowane jest w Zbijowie Małym, w tamtejszym Zespole Szkolno-Przedszkolnym. Ponieważ jest zapotrzebowanie na jeszcze jedną tego typu opiekuńczo-wychowawczą placówkę, złożyliśmy projekt na kolejne przedszkole, dla co najmniej 25 dzieci. Staramy się o uzyskanie na to przedsięwzięcie, niezbędnego dofinansowania – poinformował nas Artur Siwiorek, wójt gminy Chlewiska.

Podobnie wygląda lokalizacyjna sytuacja w Jastrzębiu, gdzie podstawówka i gimnazjum – w jednym stoją domku… I tu pogimnazjalne pomieszczenia będą sukcesywnie – zagospodarowywane.
– Po odejściu kolejnych roczników gimnazjalistów, dochodzą nowe, starsze klasy podstawówki. A w pomieszczeniach, które stanowić będą „swego rodzaju superatę” zamierzamy zorganizować kolejne przedszkole, drugie po tym, które funkcjonuje w Gąsawach Plebańskich – wyjaśnił Andrzej Bracha, wójt gminy Jastrząb.

(Max.)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.