Piesi pod szczególną kontrolą

Paragraf

Ta piątkowa akcja pod hasłem „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” rozpoczęła się o godz. 6 rano i trwała aż do godz. 22. Poza przypominaniem o konieczności noszenia elementów odblaskowych, dzięki którym zwłaszcza po zmroku piesi są lepiej widoczni na drodze a tym samym bardziej bezpieczni, policjanci prewencyjnie „dyscyplinowali” pieszych beztrosko łamiących drogowe przepisy.

 

Pośpiech, przebieganie przez ulicę…

– Nie zawsze oświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawiają, że dochodzi do wielu wypadków. Pośpiech, przebieganie przez jezdnię, wchodzenie bez zastanowienia na przejście dla pieszych, to najczęstsze zachowania, które mogą doprowadzić do ciężkich obrażeń ciała bądź do śmierci pieszego. Dlatego właśnie, podczas ubiegłotygodniowej akcji nasi funkcjonariusze zwracali także uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, gdyż to przechodnie stanowią szczególne zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego – podkreśliła sierż. Marlena Skórkiewicz, rzeczniczka prasowa Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu.

Wykroczenia pieszych i kierowców

– Nasi funkcjonariusze szczególną uwagę zwracali na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego –  pieszych i rowerzystów. W trakcie prowadzonych działań policjanci ujawniali wykroczenia popełniane zarówno przez kierowców jak i pieszych. Policjanci ujawnili jednego kierującego pojazdem, który nie ustąpił pierwszeństwa na przejściu dla pieszych. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy, a za popełnione wykroczenie odpowie przed sądem. Niestety, piesi również popełniali wykroczenia. Dwóch z nich otrzymało mandaty karne, a kolejnych dwóch pouczenia. Wykroczenia najczęściej popełniane przez pieszych, to przechodzenie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych –  poinformowała rzeczniczka KPP.

– Na podkreślenie zasługuje fakt, że apele policji oraz prowadzone cyklicznie działania NURD („Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” pokazują, że zarówno kierowcy jak i piesi coraz częściej stosują się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego, a tym samym popełniają mniej wykroczeń – podkreślają przedstawiciele Wydziału Ruchu Drogowego.

 

Aby kierowca cię zauważył…

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, a więc piesi i rowerzyści to osoby narażone na największe zagrożeni na drodze.

– Pieszy, który porusza się jezdnią lub poboczem w okresie od zmierzchu do świtu w miejscach, gdzie nie ma chodników i oświetlenia pozbawiony jest jakiejkolwiek ochrony. Osoby posiadające przy sobie w widocznym miejscu elementy odblaskowe, kierowca zauważa z odległości około 150 metrów i wówczas ma czas wyhamować czy w bezpieczny sposób je ominąć. Dlatego noszenie elementów odblaskowych ma tak duże znaczenie – podkreślają policjanci.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.