Dziecięce ruchome obrazy

0
18

– Podczas niedzielnych „Spotkań ze sztuką”, czyli cyklu plastycznych warsztatów ich uczestnikom proponujemy m.in. atrakcyjne gry i zabawy, które łączymy z zajęciami rozwijającymi inwencję, wyobraźnię i wrażliwość plastyczną. Ponadto zarówno najmłodszym, a także tym starszym, pomagamy zrozumieć różne przejawy sztuki i kultury współczesnej, z którymi stykamy się w naszym codziennym otoczeniu – poinformował TYGODNIK Paweł Czyż, specjalista ds. promocji w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Zanim wynaleziono kinematograf

Tym razem tematem tych plastycznych zajęć nie tylko dla dzieci, ale również dla ich rodziców były „Ruchome obrazy – zanim powstało kino”. Warsztaty poprowadziła Weronika Elertowska.

– Zanim wynaleziono kinematograf istniało już sposoby ożywiania nieruchomych obrazów. W wieku XIX wymyślono wiele urządzeń, które pozwalały zobaczyć krótkie animacje. Taumatrop i fenakistiskop to urządzenia do tworzenia oraz oglądania własnych filmów, które uczestnicy niedzielnego spotkania uczyli się budować podczas warsztatów. Chodziło przede wszystkim o to, aby pokazać nie tylko dzieciom, w jaki sposób działają zabawki optyczne, które „wytwarzają iluzję ruchu, czyli „animują” nieruchome, pojedyncze obrazy, tworząc sugestywne poczucie filmowego ruchu – poinformowali organizatorzy niedzielnych warsztatów.

Warsztaty w sierpniu

Do końca tegorocznych wakacji przewidziano jeszcze dwa warsztatowe spotkania.

W najbliższą niedzielę, 13 sierpnia CRP zaprasza na ” Nowe życie starych rzeczy”. Po zaprezentowaniu różnych technik rzeźbiarskich, uczestnicy tego „Spotkania ze sztuką” przygotują wspólną, „monumentalną pracę” w technice kolażu. zajęcia poprowadzi Małgorzata Karkosz.

Temat warsztatowych zajęć w ostatnią niedzielę tegorocznych wakacji, czyli 27 sierpnia to „Ruchome obrazy – flipbook”.

– Ich uczestnicy dowiedzą się jak powstaje flipbook, czyli animowana książeczka rysunkowa, zobaczą przykłady jego zastosowania i stworzą własne, animowane mini książeczki. Razem z prowadzącą te warsztaty Weroniką Elertowską, dzieci nauczą się tworzyć filmy dzięki wykorzystaniu papieru i innych podstawowych materiałów plastycznych – poinformowali przedstawiciele Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Dodatkowe informacje można uzyskać od poniedziałku do piątku w godz.7.30-15.30 pod nr tel. 48 618 40 27 w. 19.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.