Sukcesy folklorystycznych zespołów

0
13

 

Kapela z Broniowa i „Ostałki”

Ludowi artyści z gminy Chlewiska zostali nagrodzeni za swoje występy na XI Spotkaniach z Folklorem im.Stanisława Stępniaka w Wieniawie. Podczas lipcowej imprezy w  wieniawskim parku zaprezentowało się 15 kapel, 10 solistów instrumentalistów, 18 zespołów śpiewaczych i 9 solistów .

–  Wśród  nich znalazły się również zespoły śpiewacze z naszej gminy oraz kapela. W kategorii kapel ludowych Kapela Wiesława Zielonki i Edwarda Orłowskiego z Broniowa zajęła III miejsce. Decyzją jury, zdobywcą również trzeciego miejsca został zespół ludowy „Ostałki” z Ostałówka – poinformowali przedstawiciele Gminnego Ośrodka Kultury w Chlewiskach.

 

Na festiwalu im. Józefa Myszki

Prezentacje ludowych artystek z gminy Chlewiska zostały także nagrodzone przez jurorów folklorystycznego festiwalu w Iłży.

Ta śpiewaczo-muzyczna impreza odbyła się już po raz 23. Uczestniczyło w niej 49 zespołów śpiewaczych, kapel ludowych i solistów z całego kraju. Uczestnicy  XXIII Ogólnopolskiego Festiwalu Folkloru im. Józefa Myszki zaprezentowali swoje umiejętności w miejscowym amfiteatrze. Ich występy oceniali Stefan Rosiński i Adolf Krzemiński.

– Konkursowe jury wyłoniło laureatów festiwalu oraz przyznało dodatkowe nagrody w uznaniu wysokiego wyrównanego poziomu artystycznego festiwalowych prezentacji. Wśród nagrodzonych znaleźli się ludowi artyści z naszej gminy, zespół śpiewaczy ” Cymbrzanki”  z  Huty oraz solistka z zespołu ” Ostałki” Maria Kowalik z Ostałówka – poinformowali przedstawiciele GOK-u.

 

 W Kazimierzu i w Przysusze

Wcześniej  kapela z Broniowa zajęła II miejsce podczas XVII Mazowieckiego Przeglądu Folkloru– 57. Dni Kolbergowskich w Przysusze.

Na jubileuszowym 50 Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych  w Kazimierzu Dolnym Kapela Wieśka Zielonki z Broniowa zajęła drugie miejsce. Kapela grająca w składzie – Wiesław Zielonka (bębenek) i Edward Orłowski (skrzypce) zagrała: mazurka, polkę i oberka z naszego regionu.

Ta folklorystyczna impreza należy do najważniejszych i najbardziej prestiżowych spotkań ludowych muzykantów i śpiewaków w Polsce. Biorą w niej udział kapele ludowe, instrumentaliści grający na tradycyjnych instrumentach, śpiewacy i zespoły śpiewacze.

 

 

Radiowe nagrania „Cymbrzanek”

Zespól ludowy ” Cymbrzanki” powstał jesienią 2015 r, przy świetlicy w Hucie. Jest to najmłodszy zespól folklorystyczny działający w Gminnym Ośrodku Kultury. Nazwę wziął od najwyższego wzniesienia na południowo- wschodnim skraju gminy Chlewiska- góry Cymbry. Podczas występów zespół prezentuje dawne pieśni ludowe regionu radomskiego, jak również opiewa piękno Chlewisk i okolic.

Na początku maja br. w świetlicy GOK w Hucie, na spotkaniu z Jerzym Szczepankiem z redakcji Radia Kielce, zespół „Cymbrzanki” nagrał utwory (13 pieśni) ze swego repertuaru, które były prezentowane słuchaczom na antenie Radia Kielce. Zespół wystąpił wtedy w składzie: Teresa Kamińska- kierownik zespołu, Katarzyna Nowak- Młynarczyk, Marianna Bańkowska, Wanda Kopeć, Anna Wojtera, Bogusława Nowak, Anna Erbel, Magdalena Erbel, Renata Olan. Śpiewaczkom na akordeonie przygrywali instruktor muzyki folklorystycznej – Sławomir Miernik oraz Leonard Kamiński- bębenek tradycyjny.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.