Folklor, muzyka i taneczna zabawa

Rozmaitości

Świetlica Gminnego Ośrodka Kultury w Załawie, w poprzedni wtorek obchodziła swoje 20-lecie. Gośćmi tych jubileuszowych uroczystości byli m.in. wójt gminy Chlewiska Waldemar Sowiński, sekretarz gminy Grzegorz Hylicki, radni gminni a także przewodnicząca Rady Powiatu – Anita Gołosz oraz wójt gminy Mirów Artur Siwiorek.

W imieniu organizatorów jubileuszu wiejskiej placówki: instruktorki świetlicy GOK w Załawie oraz Rady Sołeckiej, gości oraz wszystkich mieszkańców przywitał sołtys wsi Zaława i jednocześnie radny Rady Gminy Chlewiska – Ryszard Goździk, który przypomniał historię powstania świetlicy.

Instruktorka świetlicy Barbara Wilińska zapoznała zebranych m.in. z ofertą zajęć dla dzieci i dorosłych. Przypomniała, że aktywnie działa tu Koło Gospodyń Wiejskich oraz zespół śpiewaczy ” Załawianki”, a także odbywają się różne imprezy okolicznościowe.

– Wójt Waldemar Sowiński, dyrektorka GOK-u w Chlewiskach – Teresa Marciniak i przewodnicząca Rady Powiatu- Anita Gołosz, gratulowali wspaniałego jubileuszu świetlicy. Dziękowali również za popularyzację kultury i tradycji regionu. Szczególne podziękowania skierowane były do radnego Ryszarda Goździka za zaangażowanie w organizację tej uroczystości – poinformowali TYGODNIK przedstawiciele Gminnego Ośrodka Kultury.

W części artystycznej wystąpiły zespoły ludowe i młodzieżowe.

– ” Załawianki” zaprezentowały tradycyjne pieśni naszego regionu. Gościnnie z ludowym repertuarem wystąpiły ” Górnianki” i ” Rogowianki”, z którymi przyjechał wójt Mirowa Artur Siwiorek. Swoje umiejętności artystyczne pokazała również młodzież z terenu gminy Chlewiska: Klaudia Przygodzka, Kuba Goździk, Kuba Kijak i Maks Prus. Były także konkursy i dmuchańce dla najmłodszych. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs wiedzy o Załawie, jak również ” Rzut beretem sołtysa”, za udział w których zwycięzcy otrzymali nagrody – poinformowali organizatorzy jubileuszowej imprezy.

A jej finałem była taneczna zabawa, trwająca do późnych godzin nocnych.Organizatorzy dziękują OSP w Chlewiskach i w Broniowie, sponsorom oraz wszystkim, którzy pomogli w organizacji jubileuszu świetlicy za pomoc i życzliwość.

 

Historia powstania wiejskiej świetlicy

Historię powstania wiejskiej świetlicy w Załawie przypomniał radny Ryszard Goździk.

W 1988 roku powołano społeczny komitet budowy sklepu wraz ze świetlicą. Potrzeba budowy świetlicy wśród mieszkańców była tak duża, że załawianie zadeklarowali dobrowolne wpłaty na rzecz powstania sklepu i świetlicy. Inicjatywa budowy spotkała się z przychylnym stanowiskiem ówczesnych władz.

Po uzyskaniu pozwolenia na budowę rozpoczęto realizację zamierzenia, aby 13 września 1997 roku dokonać uroczystego otwarcia świetlicy. I tak świetlica od 20 lat służy mieszkańcom wsi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.