Oryginalna zabytkowa dzwonnica

Mirów

Budynek dzwonnicy wiąże się z powstaniem parafii w Mirowie i jest jednym z najważniejszych zabytków w gminie. Dokładna data wzniesienia tego drewnianego obiektu, nie jest jednak znana. Wiek dzwonnicy szacuje się na ponad 80 lat.

Przez lata mirowska dzwonnica była  jedynie w ewidencji zabytków, było to „formalną barierą”, aby powiat mógł pomóc finansowo w renowacji tego oryginalnego i cennego zabytku.

Efektem wspólnych starań proboszcza mirowskiej parafii i starostwa było wystąpienie o wpisanie tego obiektu do rejestru zabytków. Starania zakończyły się powodzeniem. Wojewódzki konserwator zabytków uznał, że ten sakralny zabytek zalicza się do nielicznych obiektów tego typu, wzniesionych po 1945 roku w południowej części województwa mazowieckiego. Drewniana dzwonnica w Mirowie wyróżnia się –  „bogatą bryłą i wykorzystaniem gontowych szalunków (…) oraz konstrukcji dachu z latarnią.

Aby poprawić jej stan techniczny i skutecznie uchronić ten zabytek przed zniszczeniem, „etapowo” przeprowadzano niezbędne prace remontowe, renowacyjne i konserwacyjne. Odnowiony zgodnie z konserwatorskimi wymogami zabytek prezentuje się imponująco…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.