Woda już do picia

flash Jastrząb

W poprzednim tygodniu, przez powiatowe służby sanitarne została zakwestionowana  przydatność wody do spożycia przez ludzi z wodociągu publicznego Jastrząb, zaopatrującego mieszkańców miejscowości Jastrząb, Lipienice „Kolonia” i Kolonia Kuźnia. Z powodu przekroczenia dopuszczalnych norm zawartości w „konsumpcyjnej” wodzie – manganu i żelaza, od piątku 25 sierpnia woda ta nadawała się jedynie do celów gospodarczych. Dla mieszkańców wspomnianych wsi, w jastrzębskim Urzędzie Gminy bezpłatnie wydawano wodę do picia – w butelkach i foliowych workach.

 

Od piątku bez wodnych utrudnień

– Od dziś (31 sierpnia – dop. Max.) nasza decyzja o braku przydatności wody do spożywania już nie obowiązuje. 30 sierpnia na zlecenie gminy Jastrząb, pobrano próbkę wody do badania przez specjalistyczne laboratorium. Wyniki potwierdziły, że woda w wodociągu w Jastrzębiu, pod względem parametrów fizyko-chemicznych doszła do stanu przed wydaniem decyzji przestrzegającej przed jej piciem – poinformowała nas w miniony piątek Elżbieta Pawlak, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szydłowcu.

– Oczywiście przez cały czas, woda ta powinna być monitorowana (czyli systematycznie jej skład musi być laboratoryjnie badany)  zarówno przez właściciela wodociągu (tzn. Urząd Gminy w Jastrzębiu), jak i służby sanitarne – dodała pani inspektor.

Zapytana czy istnieje ryzyko, że podobna sytuacja jak przed tygodniem znów się może powtórzyć?,  Elżbieta Pawlak stwierdziła: – Dopóki stan wody się nie pogorszy, nie…

Wójt gminy Jastrząb Andrzej Bracha zapewnia. – Poziom zawartości żelaza zmniejszyliśmy do normy, udało się nam także uporać z mętnością wody. Ale nadal „zbijamy” nieznaczne przekroczenie manganu. Jest to bardzo trudne, ale liczymy z pomocą nowej firmy również ten parametr doprowadzimy wkrótce do wymaganego poziomu. Obecnie najważniejsze, że mamy już pisemne potwierdzenie od PPIS o przydatności wody do spożycia. Będziemy robić wszystko co konieczne, aby uchronić naszych mieszkańców przed wodnymi niedogodnościami, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnim okresie.

 

Gotowanie nic nie pomoże…

Gdy szydłowiecki PPIS „zakazał” picia wody z jastrzębskiego wodociągu, niektórzy „wszystkowiedzący” mieszkańcy miejscowości, których ta decyzja dotyczyła twierdzili, że wystarczy tę wodę przegotować aby można ją było używać – do celów spożywczych. Powoływali się przy tym na „inne Sanepidy”, które w przypadku zanieczyszczenia wody nadmierną ilością manganu i żelaza, takie właśnie „sposoby” rzekomo zalecały…

– Nic bardziej błędnego… W przypadku przekroczenia parametrów fizyko-chemicznych (a tak jest, gdy zawartość manganu i żelaza jest zbyt wysoka), przegotowanie wody – nic nie daje… Osobiście nic mi nie wiadomo, aby „jakiś Sanepid” w kraju wydawał takie zalecenia. Natomiast faktem jest, że przegotowanie wody może być skuteczne, jeśli dojdzie do mikrobiologicznego zanieczyszczenia wody (np. bakteriami coli) – wyjaśniła Elżbieta Pawlak.

 

 

 

 

 

 

Woda nadaje się do spożycia przez ludzi

W urzędowym komunikacie z minionego piątku czytamy m.in.: ” W oparciu o przedstawione wyniki badań kontrolnych wody (…), Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szydłowcu, w piśmie (…) z dnia 01.09.2017 r. stwierdził poprawę jakości wody dostarczanej z wodociągu publicznego Jastrząb oraz jej przydatność do spożycia. (…)

(…) Jakość wody odbiega od wymogów rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13.11.2015 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. 2015 r. poz. 1989) w zakresie zawartości manganu, jednak przekroczenie normatywu higienicznego dla manganu nie wpływa negatywnie na zdrowie ludzi, może oddziaływać na cechy organoleptyczne wody (jej smak).

 

Żelazo i mangan – nie tylko mącą…

Żelazo i mangan występują często w wodach podziemnych, powodują zmianę barwy i wzrost mętności, powstawanie zacieków na przyborach sanitarnych i w naczyniach, w których woda jest gotowana, a także zażółcenie lub zaszarzenie pranej w niej bielizny.

Żelazo i mangan odgrywają ważną rolę w metabolizmie człowieka. Jednak nadmiar nagromadzonego żelaza może być powodem stanów chorobowych. Nasz organizm ma ograniczoną zdolność do wydalania tego pierwiastka w wyniku przemiany materii.

Nadmiar żelaza nadaje wodzie gorzki, metaliczny posmak, sprzyja próchnicy zębów, powoduje przebarwienie skóry. Zbyt duża zawartość żelaza w organizmie może prowadzić do choroby Kashin-Becka, która charakteryzuje się zmianami kostno-stawowymi i zaburzeniami wzrostu.

Podobnie jak w przypadku żelaza, negatywne skutki przekroczonej wartości manganu to głównie nieprzyjemny smak oraz zapach wody.

Mangan jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowej przemiany materii w ludzkim organizmie. Nadmiar nagromadzonego manganu w organizmie (gromadzi się w – wątrobie, trzustce, nerkach, jelitach) powoduje zaburzenia w metabolizmie innych pierwiastków, np.żelaza, powodując zahamowania powstawania hemoglobiny. W większych dawkach drażni skórę, spojówki i górne drogi oddechowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.