Chcą uporządkować trzy ulice

flash Orońsko

– Odcinki ulic Szkolna, Osiedlowa, od ul. Brandta do Topolowej była w ubiegłym roku zrobiona. Teraz chcemy uporządkować dalej – ul. Osiedlowa, Szkolna i ul. Wesoła. Szacujemy, że to drogowe przedsięwzięcie będzie kosztować w granicach 600 tys. złotych.  Ponieważ z naszego skromnego gminnego budżetu, trudno byłoby taką kwotę wygospodarować, chcemy na to przedsięwzięcie pozyskać fundusze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Takie wsparcie wynosi około 63 proc. Jest więc szansa na pozyskanie dofinansowania, wynoszącego ponad 370 tys. zł. – poinformował Henryk Nosowski, wójt gminy Orońsko.

– Niestety, póki co przeszkodą w kompleksowej modernizacji zwłaszcza ul. Szkolnej, ale częściowo również Osiedlowej, są – zaszłości właścicielskie. Z częścią właścicieli gruntów zostało to uporządkowane, ale nadal niektórzy mają nawet po 400 metrów kwadratowych w planowanej do modernizacji drodze. Wprawdzie tzw. spec ustawa, to reguluje ale gdybyśmy się zdecydowali z niej skorzystać, przedłużyłoby to okres, od którego moglibyśmy zacząć planowaną przebudowę ul. Szkolnej. Dlatego chcemy negocjować z właścicielami gruntów (dotyczy to ok. 14 przypadków), na które musimy wejść, aby drogę zmodernizować. Mamy opracowania geodezyjne i mamy propozycje wyceny tych gruntów przygotowane przez rzeczoznawców. Szacujemy, że aby te „właścicielskie zaszłości” sprzed wielu lat wreszcie ostatecznie uporządkować, potrzeba około 150 tys. złotych – wyjaśnił w rozmowie z TYGODNIKIEM wójt Henryk Nosowski.

Ulica Szkolna , to najważniejsza droga w Orońsku. Wzdłuż niej zlokalizowana jest nie tylko szkoła i siedziba Urzędu Gminy, ale także dwa oddziały bankowe. Dlatego też jako „reprezentacyjny” trakt, oczekuje na pilną przebudowę. W ramach gruntownej jej modernizacji, oprócz położenia nowej, solidnej warstwy asfaltowej przewiduje się także m.in. kompleksowe  odwodnienie tej ulicy i zbudowanie wzdłuż niej chodnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.