Samolotowe zrzuty o rybnym zapachu

flash Szydłowiec

– Kolejna akcja szczepienia (doustnego) lisów przeciwko wściekliźnie przeprowadzona zostanie w dniach 12 – 21 września. Także w powiecie szydłowieckim specjalna szczepionka będzie z samolotów (20-25 dawek na 1 km kw.). Są to krążki koloru zielono-brązowego o intensywnym zapachu rybnym. Zrzuty obejmują; kompleksy leśne, pola i łąki (z pominięciem zbiorników wodnych i trenów zabudowanych) – poinformował Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Gdy natrafimy na takie lisie szczepionki, na przykład podczas grzybobrania nie należy ich dotykać. – Dlatego, że dotknięcie ich przez człowieka spowoduje, że żaden lis już jej nie zje, bo wyczuje niebezpieczny dla siebie zapach człowieka – ostrzegają myśliwi i weterynarze.

Przez 14 dni, po samolotowych zrzutach lisiej szczepionki psy należy prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. W przypadku zetknięcia się ze szczepionką zwierząt domowych czy też gospodarskich (hodowlanych) trzeba się zgłosić do weterynarza aby je przebadał. Do lekarza powinny się również niezwłocznie zgłosić osoby, które miały jakikolwiek kontakt z tą szczepionką.

Skuteczne szczepienia – bez lisiej wścieklizny

Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny.

Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowania na tę bardzo groźną chorobę. Dzięki nim w województwie mazowieckim nie odnotowano w ostatnich latach żadnego przypadku zarażenia lisa wścieklizną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.