home

Kiedy przydomowe oczyszczalnie?

  • Napisany przez:
  • Skomentuj
  • Pin it

Ze względu na duże odległości między poszczególnymi miejscowościami budowa sieci tradycyjnej kanalizacji byłaby bardzo kosztowna. Dlatego w gminie Mirów zdecydowano się na alternatywne rozwiązanie tego sanitarnego problemu.…

Właściciele posesji i gospodarstw rolnych będą mogli skorzystać z możliwości budowy indywidualnych oczyszczalni ścieków komunalnych. Te przydomowe urządzenia instalowane będą w ramach unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Na te właśnie ekologiczne przedsięwzięcia z Urzędu Marszałkowskiego pozyskać można dofinansowanie w wysokości ponad 63 proc. kosztów „oczyszczalnianego” przedsięwzięcia.

– Instalacją przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie naszej gminy zainteresowanych jest ponad 40 osób. Na razie nie ma rozstrzygnięcia pierwszego etapu. Jesteśmy na liście rezerwowej do drugiego etapu, myślę że jesienią będą rozstrzygnięcia. Jeśli dostaniemy z Urzędu Marszałkowskiego dofinansowanie, o które się staramy, to instalowanie przydomowych oczyszczalni w gospodarstwach, których właściciele zgłosili swój akces do udziału w tym ekologicznym programie, mogłoby rozpocząć się na wiosnę przyszłego roku – stwierdził w rozmowie z TYGODNIKIEM wójt gminy Mirów, Artur Siwiorek .

 

Są projekty – czekają na unijne dofinansowanie

Przydomowe oczyszczalnie ścieków, to ważna ekologiczna inwestycja w gminie Mirów.

Dotychczas ubiegało się o nie 41 właścicieli gospodarstw rolnych. Na przygotowanie projektów tych indywidualnych oczyszczalni przeznaczono około 15 tys. złotych. Zajęły się tym lokalne władze samorządowe.

Całkowity koszt tego przedsięwzięcia, to ponad 1 mln zł. Jeśli gmina Mirów uzyska dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej, to będzie to ponad 63 proc, wspomnianej wcześniej milionowej kwoty.

 

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *