Prezentują ludowe „stradivariusy”

flash Kultura

Czasowa wystawa w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu pt. „Ludowe „stradivariusy”, to część szerszego projektu o tym samym tytule. Przedsięwzięcie w ramach, którego odbyły się już m.in. warsztaty lutnicze dla uczniów klas stolarskich z Zespołu Szkół im. KOP i CKUiZ, szydłowieckie MLIM zrealizowało dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Na wernisażu byli nie tylko lokalni miłośnicy kultury, ale również goście z Warszawy, Radomia i Kielc.

– Na wystawie znalazły się specjalnie wyselekcjonowane egzemplarze skrzypiec, najciekawsze i najbardziej znamienne formy tych instrumentów ludowych. Zdecydowana większość z nich pochodzi z naszych magazynów (57 skrzypiec). Dziewięć cennych eksponatów użyczyły nam:  Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Muzeum Narodowe w Kielcach oraz Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie – poinformowali przedstawiciele MLIM.

Kuratorką wystawy, którą można będzie oglądać do końca lutego przyszłego roku jest dyrektorka szydłowieckiego MLIM, Aneta Oborny. Autorka scenariusza tej skrzypcowej ekspozycji to –  Katarzyna Zedel, koordynatorka – Monika Sadura, a aranżację plastyczną wystawy przygotowała Marta Majewska. Wydanie towarzyszącego wystawie katalogu sfinansowano również z dotacyjnych funduszy resortu kultury i samorządu województwa.

– Oprócz skrzypiec, na wystawie można także obejrzeć odtworzony warsztat lutniczy wraz ze skrzypcami Jana Rafalskiego, przedstawiającymi kolejne etapy budowy tych instrumentów. A także egzemplarze powstałe podczas warsztatów prowadzonych przez Zbigniewa Butryna i Piotra Sikorę. Uczestnicy wernisażu mogli także podziwiać obrazy autorstwa: Jacka Malczewskiego (Mężczyzna grający na skrzypcach), Sylweriusza Saskiego (Górale) – ze zbiorów MLIM oraz Witolda Pruszkowskiego (Pastuszek grający na skrzypcach) – ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, Zofii Stryjeńskiej (Wiejska Zagroda, Żniwiarze) – ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie, które przedstawiają grających na skrzypcach muzykantów. Podczas wernisażu koncertowali ludowi wykonawcy. Z Żywiecczyzny przyjechał do Szydłowca skrzypek kapeli Braci Byrtków – Władysław wraz z uczniami Przemysławem Fickiem (dudy) i Marcinem Blachurą (skrzypce, śpiew) oraz zasłużony dla odrodzenia muzyki wsi polskiej – Janusz Prusinowski (skrzypce, śpiew) z Piotrem Piszczatowskim (basy, bęben, baraban) – poinformowali organizatorzy wystawy „Ludowe „stradivariusy”.

Kunszt polskich lutników ludowych

Wewnętrzny podział na skrzypce zabawki, prymitywne, żłobione, klejone, ze zdobieniami oraz formy hybrydyczne, pozwala na bardzo jasny i czytelny odbiór wystawy.

Każda z przedstawianych grup przedstawia konkretny problem w lutnictwie ludowym i sposoby jego rozwiązywania przez wytwórców. Dzięki temu zwiedzający mogą podziwiać kunszt polskich lutników ludowych, którzy w przeciwieństwie do tych profesjonalnych, nie są ograniczeni konkretną formą, wymiarami czy używanymi materiałami. Ich jedynym ograniczeniem jest ich własna wyobraźnia i możliwości.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.