Bezpieczne grzybobranie…

Szydłowiec

Policja apeluje nie tylko do początkujących grzybiarzy, aby podczas wypraw do lasu zachowali zdrowy rozsądek i nie przeceniali swoje zmysłu orientacji.

– Niekiedy grzybiarskie wyprawy kończą się przykrym incydentem, jakim jest utrata orientacji i zaginięcie w lesie. Dlatego apelujemy o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię. Zaginięcie osoby, to przede wszystkim tragedia dla najbliższej rodziny. To wyczekiwanie, tęsknota, niepokój i strach przed najgorszym. Aby uniknąć takich sytuacji, które mogą zakończyć się tragicznie, warto skorzystać z kilka podstawowych rad dla grzybiarzy – zachęca rzeczniczka prasowa Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu, st. sierż. Marlena Skórkiewicz.

 

 

Policja apeluje o rozwagę podczas grzybobrania

Nie wybierajmy się do lasu w pojedynkę, na wyprawę do lasu najlepiej wybrać się w kilka osób.

Przed wyjściem z domu warto poinformować bliskich, gdzie idziemy i gdzie będziemy się znajdować

Warto dodać do swojego stroju elementy odblaskowe, dzięki którym podczas zmiennej pogody lub zapadającego zmierzchu będziemy bardziej widoczni.

Nie oddalajmy się od osób, z którymi wybraliśmy się na grzybobranie – pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym.

Zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy, dzięki któremu będziemy mogli wezwać pomoc, a policjanci będą mogli szybko ustalić gdzie jesteśmy.

Kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, tak aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy.

Oceńmy realnie swoje możliwości i czas jaki zamierzamy spędzić w lesie. Jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów.

Nie wybierajmy się do lasu po zmierzchu.

Jeśli nasi znajomi lub bliscy zabłądzili w lesie, nie zwlekając zaalarmujmy policję.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.