„Zwyczaje i tradycje naszego regionu”

0
9

Ubogi jest ten, kto nie zna i nie miłuje ziemi,

na której się urodził i żyje.

Podobny jest do drzewa bez korzeni…”

20 września 2017r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Mirowie odbył się drugi cykl uroczystości środowiskowych w ramach innowacji pedagogicznej: „Zwyczaje i tradycje naszego regionu” autorstwa Anety Pytoń-Grabda.

Celem uroczystości było poszerzenie wiedzy z zakresu edukacji regionalnej, która ma służyć kształtowaniu u uczniów tożsamości lokalnej i regionalnej, propagująca bogate tradycje i obrzędy wiejskie, które były kultywowane na terenie naszego powiatu.

Innowacja ma za zadanie powrót do korzeni i kultury wśród uczniów naszej szkoły. Uroczystość została rozpoczęta tańcem „Trojakiem` w wykonaniu Pań prowadzących: Anety Pytoń-Grabda i Beaty Mnich oraz ucznia klasy piątej Piotra Marlica.

Jak to starodawny zwyczaj każemiło nam było powitać przybyłych gości – chlebem i solą. Sekretarza gminy Chlewiska Grzegorza Hylickiego, wójta gminy Mirów Artura Siwiorka, dyrektora PSP w Mirowie Jana Ulewińskiego, nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów i wszystkich obecnych na uroczystości. Beata Mnich powitała panie z zespołu „Pawłowianki”, które gościliśmy w naszych szkolnych progach.

Jak wszystkim wiadomo Smak od dawna to dla nas jedno z najważniejszych wspomnień z dzieciństwa. Często to jedzenie jest dla nas głównym motywem wyprawy w dane miejsce, które kojarzymy z konkretnym smakiem. Tak jak zespół „Pawłowianki” kojarzymy z racuchami.

Gorące podziękowania składamy wszystkim uczestnikom za aktywne włączenie się i wsparcie artystyczne naszej uroczystości środowiskowej.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.