Kolejne Warsztaty Terapii Zajęciowej…

flash Szydłowiec

Niektórzy twierdzą, że ten budynek –  „nadaję się tylko i wyłącznie do rozbiórki”. A jedynym i niewątpliwym jego walorem jest bardzo dobra lokalizacja. I przypominają, że przed pięcioma laty „przymierzano się”, aby urządzić w nim Gminne Centrum Kultury, jednakże ze względu na „fatalny stan obiektu” – z tych szczytnych zamierzeń szybko zrezygnowano…

Budynek przy ulicy Spółdzielczej 3 w Orońsku jest mocno zawilgocony, brak w nim elektryczności. Trzeba również m.in. wymienić instalację wodną, czy też urządzić sanitariaty i inne pomieszczenia socjalne.

Pomysł utworzenia Warsztatów Terapii Zajęciowej zrodził się w ubiegłym roku.

– Aby to formalnie zacząć etapami realizować, trzeba  było założyć fundacje. We wrześniu 2016 roku, po uporaniu się z „dokumentowym torem przeszkód” zarejestrowaliśmy Fundację „Dla Ciebie”. Potem przyszedł czas na szukanie lokalizacji dla planowanych warsztatów… I wtedy na mojej drodze spotkałam wójta gminy Orońsko Henryka Nosowskiego i Dariusza Tomczyka z miejscowego Urzędu Gminy. Dzięki przychylności Rady Gminy z przewodniczącą Eweliną Suligowską​​ na czele, radni podjęli decyzję o przekazaniu nam budynku byłej Spółdzielni Kółek Rolniczych w Orońsku. Na mocy porozumienia budynek oddano naszej fundacji w bezpłatne użytkowanie – wspomina założycielka  fundacji i inicjatorka utworzenia WTZ, Elżbieta Farbiś.

Budynek przy ul. Spółdzielczej dostali w użytkowanie na 10 lat (przez ten okres zwolnieni będą z opłat za użytkowanie obiektu). Natomiast za inne media m.in. prąd, wodę opłaty ponosić będą musieli z funduszy WTZ.

Aby skutecznie starać się o dofinansowanie remontu użyczonego  budynku, Fundacja „Dla Ciebie” musi skompletować co najmniej 20 warsztatowych uczestników. W grupie tej mogą się znaleźć osoby, które posiadają wpis do orzeczenia o niepełnosprawności o wskazaniu do terapii zajęciowej.

– Na razie jesteśmy na etapie poszukiwania uczestników naszych warsztatów. Mamy już 15 osób, które zadeklarowały uczestnictwo w zajęciach. Potencjalni podopieczni naszych WTZ, to osoby dorosłe (zazwyczaj po 24 roku życia) ze wskazaniami i orzeczeniem do terapii zajęciowej. Przewidujemy, że będą to przede wszystkim osoby z naszego powiatu, zwłaszcza z gminy Orońsko, ale także częściowo z sąsiedniego powiatu radomskiego – poinformowała inicjatorka tego przedsięwzięcia, Elżbieta Farbiś.

Na  gruntowny remont budynku, w którym mają być zlokalizowane przyszłe warsztaty potrzeba co najmniej 80-100 tys. złotych. Stowarzyszenie liczy na dofinansowanie tego przedsięwzięcia (na utworzenie i funkcjonowanie) w wysokości 90 proc. z Państwowego Funduszu Rechabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pozostałe 10 proc. miałoby pochodzić z funduszy powiatu szydłowieckiego.

Inicjatorzy tego przedsięwzięcia przewidują, że na początek w budynku przy ul. Spółdzielczej dla warsztatowych podopiecznych urządzonych zostanie co najmniej cztery pracownie. Opiekę nad podopiecznymi orońskich WTZ sprawować będzie czwórka doświadczonych terapeutów.

Osoby, które chciałyby pomóc fundacji, mogą kontaktować się z Fundacja „Dla Ciebie” pod numerem telefonu 790-150-377.

 

 

 

 

 

Jestem dobrej myśli…

Elżbieta Farbiś aktywnie działa na rzecz osób niepełnosprawnych i potrzebujących w gminie Orońsko, a także powiecie szydłowieckim. Wcześniej pracowała w WTZ. Wspiera także Stowarzyszenie Szydłowieccy Krwiodawcy.

– Jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia, ale to kwestia czasu i nakładów finansowych. Wiary i pozytywnego myślenia, że uda nam się to przedsięwzięcie w pełni zrealizować – nie brakuje. Dlatego jestem dobrej myśli – podkreśla szefowa Fundacji „Dla Ciebie”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.