Nieprawidłowe wyprzedzanie i nadmierna prędkość

Paragraf

Z policyjnych statystyk wynika bowiem, że do wypadków najczęściej dochodzi poprzez nieprawidłowe wyprzedzanie, nadmierną i niedostosowaną do warunków atmosferycznych prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu czy też zjechanie na przeciwległy pas ruchu.

– Przyczyną tych ostatnich przypadków bywa zmęczenie kierowców, spowodowane brakiem odpoczynku przed podróżą lub też zbyt długa jazdą bez żadnej, relaksacyjnej przerwy. Czołowe zderzenia pojazdów na skutek nagłego zjechania na przeciwny pas ruchu, najczęściej kończą się bardzo poważnymi obrażeniami lub śmiercią… – ostrzegają policjanci z „drogówki”.

W okresie jesiennym, ważne jest również – właściwe wyregulowanie świateł w pojeździe, co przyczyni się do lepszej reakcji na nieoczekiwane i zaskakujące przypadki na drodze… Konieczne jest także przestrzeganie  ograniczeń prędkości. Nadmierna prędkość oraz najniebezpieczniejszy z manewrów jakim jest wyprzedzanie, to główne przyczyny najtragiczniejszych – śmiertelnych wypadków drogowych.

Z policyjnych statystyk wynika również, że do większości  wypadków dochodzi w godzinach popołudniowych, a więc wtedy gdy na drogach ruch jest największy, gdy większość z nas wraca już do domu, po pracy. Dlatego w okresach komunikacyjnego szczytu prowadzący pojazdy zachować powinni szczególną ostrożność – podkreślają przedstawiciele policji.

 

 

Policjanci radzą

Aby ograniczyć wypadkowe ryzyko policjanci radzą:

Zbliżając się do przejścia dla pieszych, bądź skrzyżowania zachowaj szczególną ostrożność, nie wyprzedzaj i nie omijaj pojazdów, które zatrzymały się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu lub rowerzyście.

Nie pisz sms-ów i nie odbieraj telefonów podczas jazdy – gdyż średnio na 5 sek. rozpraszasz się odbierając telefon. Przy prędkości 100 km/h – pokonujesz aż 140m nie kontrolując tego co dzieje się na drodze.

Podróżując nocą zwolnij, baczniej obserwuj drogę, często odpoczywaj.

Patrz w lusterka – motocykle są wszędzie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.