Ekologiczna ofensywa w gminie Mirów

flash Mirów

 

Już od kilku lat, gmina Mirów pozyskuje pieniądze z ekologicznych funduszy na usuwanie eternitowych płyt z dachów budynków mieszkalnych i gospodarczych. Również w tym roku pozyskano na ten cel 15 tys. złotych.

Za te dotacyjne pieniądze odebranych zostanie od właścicieli gospodarstw ponad 60 ton eternitu, które zostaną zutylizowane przez specjalistyczną firmę. To ekologiczne przedsięwzięcie współfinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Korzystając z możliwości dofinansowania ekologicznych przedsięwzięć, mirowska gmina zachęciła właścicieli wiejskich gospodarstw do wymiany w ich domach przestarzałych, nieekonomicznych i zatruwających środowisko węglowych pieców ogrzewających mieszkalne budynki.

Dotacje na ten cel pozyskano w ramach programu „Poprawa jakości powietrza na terenie województwa mazowieckiego – ograniczenie emisji zanieczyszczeń poprzez modernizację kotłowni”. To ekologiczne wsparcie w wysokości 35 tys. złotych pochodzi również z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Każdy z mieszkańców, którzy zadeklarowali udział w programie uzyskał bezzwrotną dotację na zakup pieca w wysokości 5 tys. złotych. Dzięki realizacji  tego ekologicznego przedsięwzięcia w bieżącym roku w gminie Mirów zmodernizowane zostało siedem kotłowni. Dotychczasowe indywidualne źródła ciepła, tj. piece węglowe zostały zastąpione nowoczesnymi urządzeniami opalanymi biomasą (tzw. pelletem) – poinformowali przedstawiciele lokalnych władz samorządowych.

Jak na razie, dzięki tym bezzwrotnym dotacjom zmodernizowano przestarzałe kotłownie w siedmiu gospodarstwach. Oczekuje się, że w nieodległej przyszłości z tego dotacyjnego wsparcia skorzysta znacznie więcej mieszkańców gminy Mirów, którzy ze względów ekologicznych i ekonomicznych zdecydują się zastąpić przestarzałe piece węglowe, bardziej nowoczesnymi – „czystszymi” i tańszymi w eksploatacji urządzeniami grzewczymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.