Zwiedzili nie tylko Wilno

Okolice

– W skład naszej delegacji wchodzili: radni, przedstawiciele zespołów ludowych oraz mieszkańcy gminy na czele z wójtem Arturem Siwiorkiem. Opiekę nad uczestnikami sprawowały: Dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej – B. Seweryn, starszy bibliotekarz – A. Erbel i E. Dzik. Pod opieką przewodniczki Jadwigi Szlachtowicz, mogliśmy podziwiać zabytki Wilna. Rozpoczęliśmy zwiedzanie od zabytkowego cmentarza na Rossie. Spoczywa tam wielu Polaków – polskich żołnierzy poległych w walkach o Wilno, ludzi zasłużonych dla ojczyzny, a także serce Józefa Piłsudskiego i jego matki. Ze szczególnym sentymentem zawitaliśmy w progi gotyckiej Ostrej Bramy, gdzie znajduje się słynący cudami obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej Królowej Korony Polskiej – poinformowali inicjatorzy weekendowego wyjazdu.

– Następnym punktem zwiedzania był najpiękniejszy w Europie  kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu. Od niedawna, proboszczem tej parafii jest nasz rodak ks. Wojciech Górlicki z Szydłówka. W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego można było pomodlić się przed pierwszą wersją obrazu „Jezu, Ufam Tobie”, namalowanego przez Eugeniusza Kazimirowskiego wg. osobistych wskazówek św. Faustyny Kowalskiej. Godna obejrzenia była również Cerkiew św. Ducha, w której znajdują się relikwie świętych męczenników: Antoniego, Jana i Eustachego, wystawione na widok publiczny. Po obiedzie w domu pielgrzyma, podziwialiśmy piękną panoramę Starego Miasta z góry Trzykrzyskiej. Zwieńczeniem dnia pełnego atrakcji był grill z proboszczem ks. dr Eduardasem Kirstukasem,  na terenie parafii Matki Bożej Królowej Pokoju w Nowej Wilejce – poinformowali organizatorzy historyczno-religijnej wycieczki.

– Następnego dnia, po mszy świętej odprawionej w języku polskim w parafialnym kościele św. Kazimierza, pojechaliśmy do siedziby Wielkich Książąt Litewskich w Trokach. To gotycka warownia osadzona na jeziorze Gavle, której strzegli wojownicy Karaimowie – sprowadzeni z Krymu. Troki szczycą się tradycyjną kuchnią karaimską, a szczególnie z jej jednego dania – kibinów, których pozwoliliśmy sobie zasmakować. Nie mogliśmy ominąć słynnego Kościoła Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, ponieważ od września tego roku, przez cały rok pielgrzymi nawiedzający kościół mogą uzyskać odpust zupełny. Wróciliśmy do domu bogatsi o kawałek historii polski i pełni niezapomnianych wrażeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.