Policjanci i biskupi zachęcają

Paragraf

– Policja wspólnie z Konferencją Episkopatu Polski oraz Polską Radą Ekumeniczną przygotowała akcję informacyjno-edukacyjną pod nazwą „Świeć przykładem”. To profilaktyczne przedsięwzięcie skierowane jest przede wszystkim do pieszych jako niechronionych uczestników ruchu drogowego – poinformowali przedstawiciele szydłowieckiej komendy.

Inicjatorom akcji „Świeć przykładem” zależy przede wszystkim na przypomnieniu i uświadomieniu pieszym poruszającym się po drogach po zmierzchu nie tylko o obowiązku, ale również o konieczności używania elementów odblaskowych.

 

 

Odblaski mogą uratować życie…

– Zachęcamy do korzystania z elementów odblaskowych również tam, gdzie przepisy tego nie nakazują – czyli na nieoświetlonych odcinkach dróg w obszarze zabudowanym. To naprawdę może uratować życie i zdrowie! – podkreślają przedstawiciele KPP.

Jesienią często i szybko zmieniają się warunki atmosferyczne, z powodu opadów deszczu czy też mgieł… Poza tym dzień staje się coraz krótszy, co wpływa na złą widoczność na drodze. W takich warunkach kierowcy później niż zwykle dostrzegają pieszego, w szczególności ubranego w ciemną odzież. Dotyczy to także rowerzystów.

– Na nieoświetlonej jezdni, w ciemnej kurtce, pieszy jest słabo widoczny dla kierujących samochodami. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego, przez co prowadzący pojazd ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania czy też hamowania – przekonuje Marek Gawin, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego w szydłowieckiej Komendzie Powiatowej Policji.

 

 Znikome szanse „niewidocznego” pieszego

Szanse pieszych w „zderzeniu” z samochodem są znikome…

Dlatego policjanci wciąż apelują do  pieszych o rozwagę i noszenie elementów odblaskowych. A kierowcom – i to nie tylko w okresie jesiennym, zalecają zwiększenie ostrożności, zwłaszcza po zmroku.

– Ciemne ubranie, brak oświetlenia, fatalne warunki atmosferyczne oraz nieostrożne zachowanie pieszego, to prosta droga do – drogowego potrącenia przez samochód, które może zakończyć się tragicznie… Dlatego warto być widocznym, a umożliwiają to elementy odblaskowe. Oprócz pieszych powinni z nich korzystać również rowerzyści – podkreślają szydłowieccy policjanci.

Policja przypomina i ostrzega

Pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierowców.

W przypadku braku takiego odblasku – popełnia wykroczenie drogowe, za które może być ukarany przez policjantów mandatem w wysokości 100 złotych.

Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie odblasku na odzieży zewnętrznej – od strony jezdni. Odblaskami mogą być „świecące” elementy doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz tzw. smycze.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.