„Czekoladowa” konferencja archeologiczna

Orońsko

Organizatorem konferencji i towarzyszącego jej koncertu było Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko, przy wsparciu Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, a także Stowarzyszenia LGD „Razem na Piaskowcu”.

– Podczas prelekcji, uzupełnianych prezentacjami multimedialnymi naukowcy z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w bardzo przystępny sposób opowiadali o krzemieniu czekoladowym jego pochodzeniu, wydobywaniu i wykorzystywaniu przez naszych praprzodków. Zaprezentowali także efekty wykopalisk prowadzonych w rejonie Orońsku od roku 2016 – poinformował Cezary Wanko ze Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko.

Uczestnikom sobotniej konferencji”Orońska czekolada”, zorganizowanej przez SOiRGO we współpracy z Polską Akademią Nauk, zaprezentowano podsumowanie dotychczasowych badań archeologicznych. Zgromadzeni wysłuchali wykładów: dr Dagmary Werra i dr Rafała Siudy – „Krzemień czekoladowy – charakterystyka surowca i jego występowanie”; dr hab. Zofii Sulgostowskiej – „Dlaczego krzemień czekoladowy docierał najdalej w paleolicie i w mezolicie?”; mgr Katarzyny Kerneder-Gubały – „Kopalnie krzemienia czekoladowego w Orońsku w świetle dawnych i współczesnych badań archeologicznych” oraz mgr Zbigniewa Kubiatowskiego – „Potencjał wykorzystania krajobrazu kulturowego do rozwoju Gminy Orońsko”.

Studenci Uniwersytetu Warszawskiego wraz z pracownikami PAN i członkami stowarzyszeń archeologicznych przygotowali także stoiska edukacyjne, dla najmłodszych uczestników  konferencji. Można też było uczestniczyć w archeologicznym quizie.

– Wśród osób uczestniczących w konkursie rozlosowano zestawy upominkowe, w których znalazły się m.in. książki o Orońsku, a także płyty gdańskiego zespołu „Laboratorium Pieśni” oraz płyty i gadżety „Guzowianek”. Ponadto, organizatorzy ufundowali dla wszystkich orońską czekoladę – słodki upominek przygotowany specjalnie na to wydarzenie przez manufakturę czekolady z Krakowa – poinformowali przedstawiciele SOiRGO.

W godzinach popołudniowych w CRP odbył się koncert zespołu „Laboratorium Pieśni” z Gdańska, prezentującego pieśni etniczne m.in. z obszaru Białorusi, Finlandii i Bułgarii. Wcześniej wystąpił także Młodzieżowy Zespół Ludowy „Guzowianki”.

 

 

 

Sprzed ponad 12 tys. lat

Na terenie gminy Orońsko odkryto najstarsze szyby wydobywcze krzemienia czekoladowego, o głębokości ponad 3 metrów.

Naukowcy potwierdzają, iż pochodzą one sprzed ponad 12000 lat, a więc z okresu schyłkowego paleolitu – najstarszego okresu dziejów człowieka. Jak wynika z najnowszych badań, szyby górnicze wkopane były nie tylko w zalegające gliny zwałowe, ale także zwietrzelinę skał wapiennych. Wydobywanie surowca z tak głębokich pokładów wymagało dobrej organizacji pracy oraz odpowiednich narzędzi.

Górnicze narzędzia z krzemienia i kości odkryto na dnie nowo odkrytych szybów. Wybrane zabytki archeologiczne odnalezione na terenie wykopalisk prowadzonych w gminie Orońsko zaprezentowano na przygotowanej wystawie. Były to m.in. kamienne narzędzia – drapacze do obróbki skór, piki jako narzędzia górnicze, półwytwory siekiery i wiele innych eksponatów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.