Gang sutenerów trafi na ławę oskarżonych?

flash Paragraf

Metoda i sposób działania sprawców miał być podobny do tych, jakie stosowane są w innych zakątkach Polski. Z ustaleń śledczych wynika, że młode, atrakcyjne kobiety, których zdjęcia znajdowały się w sieci, były wyławiane przez zarząd grupy, a następnie podstępem lub siłą zmuszane do prostytucji. Potężny cios w szajkę postanowiły wymierzyć policja i prokuratura. Wielotygodniowa praca stróżów prawa, w końcu przyniosła przełom. Wytypowano łącznie 13 osób, w stosunku do których zachodziło podejrzenie, że mogą mieć bezpośredni i pośredni związek, z nielegalnym procederem na lokalną skalę.

10 kwietnia br. funkcjonariusze wydziału kryminalnego oraz dochodzeniowo-śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, przy wsparciu pododdziału antyterrorystycznego oraz przewodników z psami wyszkolonymi w wyszukiwaniu narkotyków niemal jednocześnie dotarli do miejsc pobytu podejrzewanych. Akcja skoncentrowała się na terenie Opoczna, Piaseczna i Radomia. Oprócz zatrzymanych osób, mundurowi zabezpieczyli również środki odurzające, które miały być wykorzystywane do celów przestępczych i sporą ilość gotówki.

Do policyjnego aresztu trafiło 10 mężczyzn w wieku od 19 do 46 lat oraz 3 kobiety w wieku 24, 36 i 58 lat. – Według dotychczasowych ustaleń, grupa działała w okresie co najmniej od sierpnia 2015 do 9 kwietnia 2017 r. na terenie województwa łódzkiego, Radomia oraz Warszawy – informuje łódzka KWP. Z informacji, jakie przekazali mediom policjanci wynika, iż na jej czele stali: 33-letni obywatel Ukrainy oraz 37-letni wspólnik z Polski. Bezpośredni nadzór nad wykorzystywanymi kobietami miała sprawować 58-letnia Ukrainka oraz 24-letnia Polka.

Zarząd za kratami, ale…

Wobec czterech wspomnianych osób, śledczy wystąpili do sądu z wnioskiem o zastosowanie środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Grupa szybko trafiła do aresztu śledczego, ale jak ustaliliśmy – tylko dwóch, wspomnianych mężczyzn, do dziś nadal pozostaje za kratami. Co z pozostałymi, dwiema kobietami?

– Sprawa nadal jest w toku – mówił kilka dni temu, Witold Błaszczyk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim. – Gospodarzem postępowania jest wydział śledczy piotrkowskiej Prokuratury Okręgowej. W ostatnich tygodniach zleciliśmy policji wykonanie kolejnych czynności w tej sprawie. Czekamy na ich wyniki – podkreśla. Kobiety, które miały znajdować się na czele sutenerskiego gangu wyszły na wolność. Dlaczego?

– Sąd zdecydował się zastosować wobec nich tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze. Nie zachodziły przesłanki do tego, by kobiety miały nadal przebywać w areszcie. Tym bardziej, iż jedna z nich była w ciąży – dodaje prok. Błaszczyk. Wielowątkowe śledztwo powoli dobiega końca. – Termin jego zakończenia upływa 31 grudnia 2017 r. Do tego czasu, Prokuratura ma zebrać na tyle mocny materiał dowodowy, by zamknąć sprawę, sporządzić akt oskarżenia i finalnie skierować go do sądu – uzupełnia rzecznik.

Wobec członków grupy nie zmieniły się natomiast zarzuty. – Osoby te nadal są bowiem podejrzewane m.in. o handel ludźmi, wymuszenia rozbójnicze, a także wprowadzanie do obrotu substancji odurzających i środków psychotropowych. Wobec kilku kolejnych członków gangu, prokurator zastosował dozory policyjne, zakazy opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe w wysokości do 15 tys. zł – wyjaśnił prok. Błaszczyk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.