Cmentarna kwesta po raz 16

flash Szydłowiec

Te kwesty we Wszystkich Świętych organizowane są w Szydłowcu już od 2003 roku. Odbywają się one corocznie 1 listopada, z inicjatywy członków Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Szydłowca. Wśród kwestujących pod dwoma bramami cmentarza, w latach minionych byli nie tylko aktywiści tego lokalnego stowarzyszenia, ale również m.in. przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, młodzież szkolna, pedagodzy i urzędnicy.

– Tegoroczna kwesta organizowana przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Szydłowca odbędzie się już po raz 16. Pieniądze zbierane będą we Wszystkich Świętych. W środę przy cmentarnych bramach kwestować będą nie tylko członkowie stowarzyszenia, ale również m.in. samorządowcy i nauczyciele, a także młodzi wolontariusze – poinformowała Irena Przybyłowska – Hanusz,  prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Szydłowca

Pieniądze te przeznaczane są na renowację starych nagrobków oraz umieszczonych na nich zabytkowych figur i krzyży,znajdujących się na terenie cmentarza przy ul. Kamiennej. Ostatnio wyasygnowano je na renowację wieńczącej nagrobek Andrzeja i Sabiny Gozdków, figury Matki Boskiej.

Sukcesywnie odnawiane są nagrobki, płyty i cmentarne figurki. Inicjatorów tej charytatywnej akcji cieszy fakt, że z każdym rokiem wzrasta hojność ofiarodawców. W kolejnych latach zebrano około: 4900, 5600, 6000 i 6700 złotych.

–  W ubiegłym roku ofiarność odwiedzających groby swoich bliskich była jeszcze większa – w puszkach społecznych kwestarzy doliczono się blisko 7 tys. złotych (6748 złotych i 92 grosze). Wrzucający do puszek pieniądze otrzymywali zdjęcia nagrobków, które już zostały odnowione dzięki naszym zbiórkom w latach poprzednich – poinformowali TYGODNIK przedstawiciele Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Szydłowca.

 

 

Ponad 200 lat cmentarnej historii

Z zachowanych dokumentów wynika, że cmentarz przy ul. Kamiennej w Szydłowcu powstał około 1811 r. Najstarsze nagrobki na tej miejskiej nekropolii, datowane są na przełom IX i XX wieku.

Na szydłowieckim cmentarzu jest wiele starych, oryginalnych nagrobków, które wymagają pilnej renowacji. Najstarsze z nich pochodzą z pierwszej połowy XIX wieku. Są one nie tylko zabytkami, ale również świadectwem kunsztu szydłowieckich kamieniarzy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.